Kazalo po Študentska svetovalnica forumu
Pomoč pogostih vprašanj  Išči  Seznam članov  Skupine uporabnikov  Tvoj profil  Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava   Registriraj se

Uporabnike obveščamo, da smo se preselili na nov forum.

Na novem forumu je potrebno ponovno opraviti registracijo.
Postavljanje vprašanj na starem forumu ni več omogočeno. Če na vaše vprašanje še nismo odgovorili nam ga prosimo ponovno zastavite na novem forumu.

Hvala za razumevanje.
Ekipa Študentske svetovalnice

Avtor Sporočilo
<  Po 26. letu socialna pomoč in študentski dom
orange12
PrispevekObjavljeno: Sre Avg 03, 2011, 2011b 0:42  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Avg 2011 23:47

Pozdrav,

v tem mesecu bom dopolnila 26. let in zanima me, če je v mojem primeru mogoče, da bi kot študentka dobila denarno socialno pomoč.

Trenutno sem vpisana na podiplomski študij (2. stopnja bolonje) in do okrobra bom prejemala Zoisovo štipendijo (cca 260 €). Po tem, od zadnjega oktobrskega nakazila, štipendije več nimam, ker je to moj 2. absolvent. Je mogoče, da sem po tem, če se vzdržujem sama (lastno gospodinjstvo), upravičena do te pomoči?

Kako pa je z delom preko študenta, če dobivaš to pomoč - nekje sem zasledila, da se to, kar zaslužiš, odšteje od pomoči. To drži? Ali je zgolj nek cenzus?

Bega me tudi nekaj glede študentskega doma - in 26. leta ter podaljševanja.
Za naslednje leto lahko svoje bivanje še zgolj izredno podaljšam - na podlagi socialnih razmer bi na morda lahko. Slišala pa sem, da si po 26. letu (če prijaviš lastno gospodinjstvo) itak "socialno ogrožen", ker si kot študent praktično brez dohodkov. To drži?

Zelo hvala že vnaprej za odgovore. Ta 26.ka precej zakomplicira situacijo in nekako ne vem, kaj so zame najboljše opcije za naslednje leto.

Lp!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simont
PrispevekObjavljeno: Pon Avg 08, 2011, 2011b 12:43  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Čet Feb 2011 21:11

Zdravo orange12,

pravico do denarne socialne pomoči ureja Zakon o socialnem varstvu. Po 26. letu si kot študentka lahko upravičena do denarne socialne pomoči. Denarna socialna pomoč je predpisana v fiksni višini 230€; gre za minimalni dohodek, ki naj bi bil zagotovljen vsakomur, če si ga le-ta ni sposoben zagotoviti sam. V primeru, da je posameznik sposoben zaslužiti manj kot minimalni dohodek na mesec, mu pripada denarna socialna pomoč v sorazmerno nižjem znesku.

Pri tem moraš izpolnjevati vse pogoje, ki so (sicer) predpisani za denarno socialno pomoč.

Pomembno je zlasti to, da si vpisana na Zavodu za zaposlovanje v evidenco iskalcev zaposlitve (ker kot študentka ne moreš biti vpisana v evidenco brezposelnih).

Poleg tega se moraš zavedati, da država nudi posebno varstvo posameznikom do 26. leta, do takrat naj bi osebe študirale, po tem pa naj bi osebe bile sposobne same poskrbeti zase. V tem smislu je denarna socialna pomoč za študij po 26. letu izjema. Predvsem to pomeni, da ti bo Zavod za zaposlovanje ponujal dela, ki jih boš morala sprejeti, če ne moš želela izgubiti denarne socialne pomoči. Tudi sama se boš morala angažirati za reševanje svojega finančnega položaja, tudi z delom preko študentskega servisa; sicer boš izgubila pravico do denarne socialne pomoči. Načeloma se ti bodo vsi dohodki (razen izjem, glej 27. člena zakona) odštevali od osnovne višine denarne socialne pomoči.

Pogoji za pridobitev denarne socialne pomoči so natančneje predpisani v zakonu, nekaj pa si o tem lahko prebereš tudi na naši spletni strani.

Glede bivanja v študentskem domu je zadeva sledeča. O izjemnem podaljšanju bivanja v študentskem domu govori 23. člen v zvezi z 17. členom Pravilnika o subvencioniranju bivanja. V 17. členu je govora le o težkem socialnem položaju študenta, pravilnik pa ničesar ne pove o tem kaj natančno se šteje za težak socialni položaj.

Glede na to kar navajaš bi znali tvoj položaj prepoznati kot težak socialni položaj. Glede na to, da o tem ne odločamo mi, temveč študentski domovi, ti svetujem, da se po konkretnejše informacije glede svoje situacije obrneš na njih na tel.: 01 242 1015.

V primeru kakršnihkoli nadaljnjih vprašanj se lahko vedno obrneš na nas.

Za pravno svetovanje,
Simon
Zavod Študentska svetovalnica brezplačno pravno svetovanje v obliki prvega pravnega nasveta izvaja na podlagi projekta Aktivendrzavljan.si, v okviru dejavnosti za povečanje aktivnega državljanstva mladih, ki se financira iz Evropskega socialnega sklada.
Nazaj na vrh
orange12
PrispevekObjavljeno: Sob Avg 13, 2011, 2011b 23:47  Odgovori s citatom

Hvala za odgovor, za podaljševanje v Rožni pa bom še sama preverila, kako je s študenti po 26. letu.

Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
orange12
PrispevekObjavljeno: Tor Avg 16, 2011, 2011b 8:48  Odgovori s citatom

Preverila bi še nekaj - glede štipendije po 26. letu. Do konca tega štud. leta bom še dobivala Zoisovo, potem pa, ker sem že enkrat koristila absolventa na 1. stopnji, se oktobra z mojim vpisom absolventskega staža na 2. stopnji prejemanje Zoisove štipendije prekine.
Zanima me, če bi morda lahko (namesto prijave na CSD kot študent iskalec zaposlitve) dobila državno štipendijo - nisem čisto prepričana, če je v mojem primeru sploh mogoče, ker sem že za enega absolventa dobivala Zoisovo, in ne vem, če se to na kakršen koli način izključuje.
Hvala za odgovor in pomoč Smile
Nazaj na vrh
Silvija D
PrispevekObjavljeno: Sre Avg 31, 2011, 2011b 12:13  Odgovori s citatom
nekoč svetovalka, danes ... :)

Pridružen/-a: Sre Maj 2009 10:27

Pozdravljena!

V 45. členu [url=http://www.dz-rs.si/index.php?id=101&sm=k&q=zakon+o+%C5%A1tipendiranju&mandate=-1&unid=UPB|D599865C70E6EB24C125779E002C81EE&showdoc=1]Zakona o štipendiranju[/url] je zapisano:

Štipendist lahko prejema državno štipendijo ali Zoisovo štipendijo eno leto za posamezen letnik na isti stopnji izobraževanja.

Državne štipendije in Zoisove štipendije ter spodbude za izobraževanje se izplačujejo tudi v času absolventskega staža do diplome, vendar v celotni dobi izobraževanja le eno študijsko leto.

Tako da to pomeni, da to leto (za še en absolventski staž) ne boš mogla prejemati štipendije – razen, če bi si pridobila kadrovsko. Več o kadrovskih štipendijah lahko izveš tu.

Preberi si še o denarni socialni pomoči.

Če boš imela še kakšno vprašanje, pa smo seveda tu!

Srečno!
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
Kazalo po Študentska svetovalnica forumu -> Štipendije

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu