Kazalo po Študentska svetovalnica forumu
Pomoč pogostih vprašanj  Išči  Seznam članov  Skupine uporabnikov  Tvoj profil  Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava   Registriraj se

Uporabnike obveščamo, da smo se preselili na nov forum.

Na novem forumu je potrebno ponovno opraviti registracijo.
Postavljanje vprašanj na starem forumu ni več omogočeno. Če na vaše vprašanje še nismo odgovorili nam ga prosimo ponovno zastavite na novem forumu.

Hvala za razumevanje.
Ekipa Študentske svetovalnice

Avtor Sporočilo
<  Vpis v evidenco iskalcev zaposlitve
MajaG
PrispevekObjavljeno: Sre Jul 13, 2011, 2011b 15:24  Odgovori s citatom
nekoč svetovalka, danes ... :)

Pridružen/-a: Sre Jan 2011 13:17

Pozdravljen, brtr!

brtr je napisal/a:

Mene enako zanima, pa še to: kaj si lahko na Zavodu (ne v evidenci brezposelnih) in delaš prek študenta?

Upam, da sploh kdo gleda to temo Sad

Če si na Zavodu za zaposlovanje vpisan v evidenco iskalcev zaposlitve, lahko delaš na napotnico preko študentskega servisa.

Lp!
Maja
Zavod Študentska svetovalnica brezplačno pravno svetovanje v obliki prvega pravnega nasveta izvaja na podlagi projekta Aktivendrzavljan.si, v okviru dejavnosti za povečanje aktivnega državljanstva mladih, ki se financira iz Evropskega socialnega sklada.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PilotGirl
PrispevekObjavljeno: Tor Jul 19, 2011, 2011b 20:35  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Mar 2011 17:15

A mi lahko kdo razloži, kje je sedaj poanta, da po novem CSD zahteva, da se prijaviš na zavod za zaposlovanje kot iskalec?!

Baje jim je to dodelila zdajšna vlada in večini meri CSD že sprovajajo.
Nazaj na vrh
MajaG
PrispevekObjavljeno: Sre Jul 20, 2011, 2011b 17:55  Odgovori s citatom

MajaG je napisal/a:
Pozdravljena, Tya!

Tya je napisal/a:
Po vsem tem prebranem mi je KONČNO malo bolj jasno. HVALA!

Sem namreč študentka stara 26 let in prejemam DSP in državno štipendijo. Pri podaljšanju DSP pa so mi seveda poslali obvestilo, da moram poslati potrdilo o brezposelnosti in me je panika.

Zanima pa me samo še kakšne so dolžnosti iskalca zaposlitve? Tega nisem nikjer zasledila. Zanima me predvsem, ali se moraš prav tako javljati na tista delovna mesta, ki ti jih zavod ponudi itd. Namreč, sem redna študentka 4. letnika in moj domači kraj je prb. 180 km oddaljen od Ljubljane, kjer živim med tednom. Poleg tega pa moj študij zahteva vsakodnevno obvezno prisotnost na lab. vajah.

Zahvaljujem se za odgovor. Smile

Tvoje vprašanje glede te konkretne dolžnosti iskalca zaposlitve se mi zdi najprimerneje nasloviti na Zavod RS za zaposlovanje. Sama sem jih danes poklicala na 080 20 55, a ker odgovora nisem dobila, bom nanje naslovila še mail.
Ko dobim odgovor, ga bom posredovala tu na forumu!

Toliko zaenkrat, lp!
Maja

Tya, pozdravljena še enkrat!

Dobili smo odgovor od Zavoda za zaposlovanje, ki je sledeč: "Študentko, ki se vpiše v evidenco iskalcev zaposlitve (znotraj te: drugi iskalci zaposlitve) ne more doleteti obveznost sprejema točno določene zaposlitve. Njena obveznost je iskanje zaposlitve in javljanje najmanj enkrat v obdobju 6 mesecev."

Lep pozdrav!
Maja
Zavod Študentska svetovalnica brezplačno pravno svetovanje v obliki prvega pravnega nasveta izvaja na podlagi projekta Aktivendrzavljan.si, v okviru dejavnosti za povečanje aktivnega državljanstva mladih, ki se financira iz Evropskega socialnega sklada.
Nazaj na vrh
MajaG
PrispevekObjavljeno: Sre Jul 20, 2011, 2011b 18:03  Odgovori s citatom

Pozdravljena PilotGirl!

Citiram:
A mi lahko kdo razloži, kje je sedaj poanta, da po novem CSD zahteva, da se prijaviš na zavod za zaposlovanje kot iskalec?!

Baje jim je to dodelila zdajšna vlada in večini meri CSD že sprovajajo.

Prosila bi te, če svoje vprašanje nekoliko obrazložiš oz. konkretiziraš. O tem, ali bi se nekdo moral prijaviti v evidenco iskalcev zaposlitve ali ne, ter za kakšen namen, in kaj so mi na CSD-ju zatrdili, da je mogoče ukreniti v zvezi s tem, sem pisala že nekaj postov nazaj, zato mi sedaj ni povsem jasno, na kaj se vprašanje nanaša. Wink

Da bi ti lahko svetovali, bi rabili bi malo bolj natančno vedeti, če si imela kakšen problem s CSD-jem oz. je CSD od tebe zahteval vpis v evidenco, pa te je to prikrajšalo za kako drugo pravico ali te oviralo pri pridobitvi le-te.

Lep pozdrav!
Maja
Nazaj na vrh
PilotGirl
PrispevekObjavljeno: Sre Jul 20, 2011, 2011b 18:10  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Mar 2011 17:15

Preprosto, nama s sošolko ni jasno, na podlagi česa je CSD, ko je zaprosila DSP zahtevala, da se prijavi na zavod kot iskala in prinese potrdilo, da je prijavljena? Tudi na mojem centru sem poslušala študentke, da isto zahtevajo, le od tistih ne, ki imajo še npr. starševskega in pač je na porodniški, če lahko tako rečem.
Naj povem, da ima ona in ostala dekleta, ki od njih na CSD to zahtevajo status študentke.

Zanima me, zakaj se to zahteva in al se resnično moraš prijaviti? Je mogoče to naračun reševanje socialne problematike, ki jo moraš v tem času reševati, ko dobivaš DSP?
Nazaj na vrh
Jure_A
PrispevekObjavljeno: Pet Jul 29, 2011, 2011b 19:58  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Tor Apr 2009 14:11

Zdravo PilotGirl!

Nekako si v tvojem vprašanju (zadnji stavek) že pravilno sklepala zakaj Center za socialno delo pri študentih po novem pri pridobitvi oziroma upravičenosti do denarne socialne pomoči zahteva prijavo v evidenco iskalcev zaposlitve.

To je namreč povezano s tem, da mora študent, v kolikor želi pridobiti denarno socialno pomoč, aktivno reševati svojo socialno problematiko.

Ker do nedavnega dijak ali študent nista mogla biti prijavljena na Zavodu RS za zaposlovanje kot iskalec zaposlitve, se je to vprašanje reševalo tako, da je študent najprej zaprosil za denarno socialno pomoč in potem je s Centrom za socialno delo sklenil pogodbo o aktivnem reševanju socialne problematike, v kateri je bilo določeno, da bo študent iskal delo preko študentskega servisa oziroma kako drugače iskal zaposlitev in posledično reševal svoj socialni položaj.

Po novem Zakonu o urejanju trga dela, ki se je začel uporabljati s 1.1.2011, pa je v evidenco iskalcev zaposlitve lahko prijavljen tudi dijak ali študent, kar dejansko pomeni, da preteklo pogodbo o aktivnem reševanju socialne problematike, ki so jo študentje morali sklepati s Centrom za socialno delo, če so želeli biti upravičeni do denarne socialne pomoči, lahko zamenja prijava v evidenco iskalcev zaposlitve.
Tako pogodba kot prijava v evidenco iskalcev zaposlitve namreč v osnovi pomenita enako obveznost študenta - aktivno reševanje svojega socialnega položaja.

Glede na vse napisano torej študent dejansko ni nič na slabšem, saj je v preteklosti moral s CSD moral podpisati pogodbo o aktivnem reševanju socialnega položaja, sedaj pa mora biti vpisan v evidenco iskalcev zaposlitve.

Naj omenim še to, da bo 1.1.2012 začel veljati nov Zakon o socialno varstvenih prejemkih, ki bo na novo urejal področje denarne socialne pomoči.

Ta zakon v 28. členu (krivdni razlogi) točno določa, da do denarne socialne pomoči ni upravičena oseba, ki ne dosega minimalnega dohodka iz razlogov, na katere je mogla vplivati oziroma lahko vpliva, ali ki brez utemeljenih razlogov zavrača, se izogiba ali opušča aktivnosti, ki bi lahko oziroma lahko privedejo do zaposlitve oziroma do drugega načina izboljšanja socialnega položaja zanjo ali njene družinske člane. Pri tem se za razloge iz prejšnjega stavka šteje tudi neprijavljenost pri pristojnem organu za zaposlovanje, kadar bi se oseba po predpisih o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti lahko vpisala v evidenco iskalcev zaposlitve.

Torej po novem zakonu bo za pridobitev denarne socialne pomoči vsekakor potrebno biti prijavljen v evidenco iskalcev zaposlitve po Zakonu o urejanju trga dela, saj bo to eden od pogojev za pridobitev denarne socialne pomoči. Glede na zadnje informacije na tem področju pa so Centri za socialno delo že začeli z uveljavitvijo nove prakse.

Na tej povezavi pa si lahko prebereš tudi več informacij o tem kdaj in pod katerimi izjemnimi pogoji lahko študent, mlajši od 26. let, IZJEMOMA pridobi denarno socialno pomoč (pri tretji točki upoštevaj ta odgovor glede vpisa v evidenco iskalcev zaposlitve) Wink.

Za konec pa bi rad poudaril samo še to, da vpis v evidenco isklacev zaposlitve NI enako kot vpis v evidenco brezposelnih, s čimer se lahko hitro zameša ta pojem, hkrati pa v evidenco brezposelnih študenti še naprej NE morejo biti vpisani.

Kaj pomeni vpis v evidenco iskalcev zaposlitve in kako ta vpis vpliva na pravice, ki izhajajo iz statusa študenta (subvencionirano bivanje, zdravstveno zavarovanje, subvencionirana prehrana, štipendija itd.) pa si lahko prebereš na začetku te teme (stran 1) in na tej povezavi.

V kolikor se ti pojavi še kakšno vprašanje, veš kje nas najdeš Wink. Srečno.

Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
zmedenka
PrispevekObjavljeno: Tor Sep 20, 2011, 2011b 1:14  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Sep 2011 2:16

Hej, zanima me, če se zdaj, ko mi bo potekel status lahko prijavim na zavod za zaposlovanje ampak v evidenco iskalcev zaposlitve in na podlagi tega zaprosim za DSP ?
Ali se moram na zavodu za zaposlovanje prijaviti kot brezposelna oseba, da zaprosim za DSP ?
Nazaj na vrh
eva***
PrispevekObjavljeno: Pon Okt 03, 2011, 2011b 16:33  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Jan 2010 12:23

Pozdravljeni!

Zanima me kako vpliva vpis v evidenco iskalcev zaposlitve na pravice, ki jih imajo izredni dijaki oz. udeleženci izobraževanja odraslih?

Na začetku rubrike je navedeno, da vpis v evidenco iskalcev zaposlitve ne vpliva na pravico do opravljanja študentskega dela na napotnico.

Zanima me ali to velja tudi za izredne dijake? E-študentski servis namreč zahteva podpis sledeče izjave, citiram: "izjavljam, da nisem v rednem delovnem razmerju, da nisem prijavljen na ZRSZ kot iskalec zaposlitve, da nisem prejemnik denarnih nadomestil oz. denarne pomoči ter, da imam urejeno zdravstveno zavarovanje."

Na spletni strani ŠOS sem sicer zasledila:
"Izredni študent je prav tako obravnavan kot družinski član, takrat ko ni redno zaposlen ali prijavljen kot iskalec zaposlitve na Zavodu za zaposlovanje RS."

Ali si potemtakem lahko prijavljen kot brezposln in lahko delaš preko ŠS, kot izredni dijak?

Pri tem me zanima še, če torej vpis v evidenco iskalcev zaposlitve na ZRSZ vplival tudi na zdravstveno zavarovanje (veljavno na podlagi potrdila o statusu udeleženca izobraževanja odraslih; torej zavarovanje po starših - če pa ob vpisu v evidenco iskalcev zaposlitve nisi več obravnavan kot družinski član)?

Vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav.
Nazaj na vrh
bratuša
PrispevekObjavljeno: Ned Nov 13, 2011, 2011b 23:12  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Avg 2010 9:29

Pozdravljeni. Sem študent 2. letnika mag študija FFA. Pravkar sem izvedel, da so mi na podlagi moje prijave v evidenci iskalcev zaposlitve zavrnili vlogo za bivanje v Domu podiplomcev Ljubljana. V to evidenco sem se prijavil na zahtevo CSD. Dom podiplomcev je zavrnitel obrazložil z navedbo, da sem iskalec zaposlitve. Poskušal sem jim obrazložiti razliko med tema dvema evidencama, ampak vstrajajo pri svoji interpretaciji. Kako naj reagiram. Hvala in lep dan, Marko
Nazaj na vrh
Dalia
PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2011, 2011b 9:29  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Sre Apr 2009 11:16

Pozdravljen Marko!

Si nam morda ti pisal na naš pravni mail z istim vprašanjem? V tem primeru odgovor že imaš, če pa slučajno ni tako, pa nam to prosim sporoči.

Lep pozdrav,
Dalia
Nazaj na vrh
Dalia
PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2011, 2011b 11:35  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Sre Apr 2009 11:16

Pozdravljena zmedenka!

Načeloma so se študenti brez statusa do zdaj vpisovali v evidenco brezposelnih oseb, če so hoteli prejemati denarno socialno pomoč, in to kljub temu, da trenutno še veljavni Zakon o socialnem varstvu prejemanja denarne socialne pomoči ne pogojuje z vpisom v katero izmed evidenc, ki jih vodi ZRSZ.

V letošnjem letu pa smo pri svetovanju študentom naleteli na več primerov, ko je CSD študentu s statusom prejemanje denarne socialne pomoči pogojeval z vpisom v evidenco iskalcev zaposlitve. Pogoj vpisa v evidenco iskalcev zaposlitve je nastal predvsem zaradi prilagajanja zakonodaji, ki se bo pričela uporabljati s 1.1.2012. Gre za Zakon o socialno varstvenih prispevkih, ki pravi, da do denarne socialne pomoči ni upravičena oseba, ki ne dosega minimalnega dohodka iz razlogov, na katere je mogla vplivati oziroma lahko vpliva, ali ki brez utemeljenih razlogov zavrača, se izogiba ali opušča aktivnosti, ki bi lahko oziroma lahko privedejo do zaposlitve oziroma do drugega načina izboljšanja socialnega položaja zanjo ali njene družinske člane. Za tak razlog šteje tudi neprijavljenost pri pristojnem organu za zaposlovanje, kadar bi se oseba po predpisih o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti lahko vpisala v evidenco iskalcev zaposlitve (28. člen).

Torej, če boš brez statusa ostala še pred koncem leta, ti svetujem, da se čim prej obrneš na pristojni center za socialno delo in povprašaš, kako je v tvoji situaciji s pridobitvijo denarne socialne pomoči. Kljub temu še vedno obstaja precejšnja verjetnost, da ti bodo na centru rekli, da se moraš vseeno vpisati v evidenco iskalcev zaposlitve. Vsekakor pa se bo to po 1.1.2012 najverjetneje zahtevalo od vseh prosilcev študentov (s statusom ali brez).

Glede na to, da statusa študenta ne boš več imela, in ker s tem ne boš imela tudi pravic, ki izhajajo iz statusa, ti sam vpis v evidenco iskalcev zaposlitve ne bi smel pozročati kasnejših težav. Do sedaj smo na podlagi svetovanja ugotovili, da imajo težave predvsem študenti s statusom, ki so se vpisali v evidenco, in sicer v povezavi s koriščenjem pravic, ki izhajajo iz statusa študenta.

Za vsa dodatna vprašanja smo ti na voljo.

Lep pozdrav,
Dalia
Nazaj na vrh
SaraE
PrispevekObjavljeno: Tor Dec 13, 2011, 2011b 10:43  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Tor Apr 2009 10:48

Pozdravljena Eva!

Najprej bi se ti rada opravičila za tako pozen odgovor - med vso poplavo vprašanj študentom smo nekako spregledali tvoje vprašanje Confused

Glede dela preko napotnice pa je tako, da smo pred časom dobili odgovor od Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve:
Citiram:
Vpis v evidenco iskalcev zaposlitve ne vpliva na pravico do opravljanja študentskega dela na napotnico.

Ker naj bi bili glede dela preko napotnice izredni in redni dijaki izenačani, sem klicala še na e-študentski servis, kjer so mi dejali:

Citiram:
da, če si izredna dijakinja v bazi iskalcev zaposlitve lahko delaš preko napotnice. V kolikor pa ti bo Zavod za zaposlovanje našel zaposlitev in se boš zaposlila, pa ne boš mogla več opravljati dela preko napotnice. Prav tako naj bi bila na izjavi napaka, saj je bila mišljena evidenca brezposelnih in ne evidenca iskalcev zaposlitve.

Glede zavarovanja pa je tako, da vpis v evidenco iskalcev zaposlitve NE vpliva na pravico do zavarovanja preko staršev (Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju nikjer ne omenja, da otrok, ki je zavarovan preko staršev ne bi smel biti vpisan v evidenco iskalcev zaposlitve). Informacijo sem tudi preverila na Zavodu za zaposlovanje, kjer so mi potrdili, da v kolikor si mlajša od 26.let in si potrdilo o šolanju dala enemu od staršev, da te je delodajalec prijavil v zavarovanje, si zavarovana.

Lep pozdrav,

Sara
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 2 od 2
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Kazalo po Študentska svetovalnica forumu -> Delo preko študentskega servisa, druge oblike dela

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu