Kazalo po Študentska svetovalnica forumu
Pomoč pogostih vprašanj  Išči  Seznam članov  Skupine uporabnikov  Tvoj profil  Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava   Registriraj se

Uporabnike obveščamo, da smo se preselili na nov forum.

Na novem forumu je potrebno ponovno opraviti registracijo.
Postavljanje vprašanj na starem forumu ni več omogočeno. Če na vaše vprašanje še nismo odgovorili nam ga prosimo ponovno zastavite na novem forumu.

Hvala za razumevanje.
Ekipa Študentske svetovalnice

Avtor Sporočilo
<  VPRAŠANJE GLEDE OBDAVČENJA ŠT. DELA PO 26. LETU
bojcib
PrispevekObjavljeno: Tor Okt 25, 2011, 2011b 22:00  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Sep 2010 21:32

Živjo. Zanima me sledeče: star sem 28 let in delam preko ŠŠ. Zaradi starosti sem obdavčen 25%. Študentom je zato omogočeno nakazlo z več napotnicami z zneskom do 88eur. Do sedaj ni bilo problemov, vsa podjetja (tudi večja) so poznala ta sistem. Trenutno sem delam v banki, tu je prišlo do težav saj mi nočejo izdati več obračunov za napotnice. V kadrovištvu so mi povedali da čeprav je to študentom omogočeno, se ne bi radi izpostavljali, oz točneje v primeru inšpekcije. Zanima me ali je način izdajanja napotnic in nobdavčitve zakonsko 100% ok, ali je to samo luknja v sistemu, ki se jo lahko izkorišča. V tem primeru njihovo odločitev skoraj spoštujem. Ali bom moral še enkrat do njih??

Ful bi rabu odgovor. Hvala.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MatejRa
PrispevekObjavljeno: Tor Nov 22, 2011, 2011b 12:36  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Pon Nov 2011 16:42

Pozdravljen bojcib,

Naj ti najprej pojasnim, kaj pomeni tistih 25% akontacije dohodnine. Gre za akontacijo dohodnine, ki se avtomatično odvede na vsak znesek iz študentskega dela, ki je višji od 88,88 EUR, če študent ne izpolnjuje pogojev za posebno osebno olajšavo (študentska olajšava) - glej spodnjo povezavo na našem forumu!!!

Vendar pozor! Akontacija dohodnine še ne pomeni, da odvedenega denarja ti ne boš nikoli več videl! Namreč v primeru, da na letni ravni ne boš zaslužil več, kot bo znašala tvoja splošna olajšava oziroma ob koncu leta ne boš imel nobene dohodninske obveznosti, boš odvedeno akontacijo dohodnine lahko zahteval nazaj. Če pa boš imel določeno dohodninsko obveznost, vendar bo ta nižja kot odvedena akontacija med letom pa boš dobil povrnjeno le razliko. V primeru presežka dohodninske obveznosti nad odvedeno akontacijo pa bi moral doplačati razliko.

O akontaciji dohodnine in splošni olajšavi (pri študentih, ki so stari več kot 26 let in delajo preko študentskega servisa) si preberi na naši spletni strani ( http://svetovalnica.com/dohodnina ) in v mojem odgovoru študentki na tem forumu ( http://www.svetovalnica.com/klepetalnica/viewtopic.php?t=10614 ).

Če se uspeš dogovoriti z delodajalcem, da ti izplačuje na eno napotnico zneske nižje od 88,88 EUR to ni nezakonito, je pa izgiravanje zakona. S tem ne utajiš davka (če boš presegel splošno olajšavo boš dohodnino pač moral plačati v obdobju dohodninskega obračunavanja), tako da je to stvar tvojega dogovora z delodajalcem.

Če ti še kaj ostaja nejasno ali maš dodatna vprašanja se seveda zopet obrni na nas.

Lepo pozdravljen,
Matej (pravno svetovanje)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
Kazalo po Študentska svetovalnica forumu -> Delo preko študentskega servisa, druge oblike dela

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu