Kazalo po Študentska svetovalnica forumu
Pomoč pogostih vprašanj  Išči  Seznam članov  Skupine uporabnikov  Tvoj profil  Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava   Registriraj se

Uporabnike obveščamo, da smo se preselili na nov forum.

Na novem forumu je potrebno ponovno opraviti registracijo.
Postavljanje vprašanj na starem forumu ni več omogočeno. Če na vaše vprašanje še nismo odgovorili nam ga prosimo ponovno zastavite na novem forumu.

Hvala za razumevanje.
Ekipa Študentske svetovalnice

Avtor Sporočilo
<  Zakaj je državna višja kot Zoisova?
studentk
PrispevekObjavljeno: Ned Maj 27, 2012, 2012b 13:25  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Maj 2012 13:18

Zdravo, jaz in brat imava podobne višine štipendij, jaz imam Zoisovo, on pa državno.

Zanima me kako je to mogoče? Treba je upoštevati še, da sem jaz študent on je pa dijak, ter jaz prejemam najvišji dodatek na uspeh (38€) ter dodatek za področje študija (30€), on nič od tega...

Ko vidim take anomalije, se mi zdi za manj trudit na faksu, da vzdržujem zadostno povprečje (kar res ni mala malca). Kako je s tem?

Glede na to, da državna štipendija tudi pozna ta dva dodatka, kako lahko prekličem zoisovo štipendijo takoj in vložim za državno?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JasnaV
PrispevekObjavljeno: Pon Maj 28, 2012, 2012b 16:43  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Pet Nov 2011 12:15

Zdravo studentk!

Za lažjo predstavo bi ti želela predstaviti ureditev obeh štipendij in dodatke, ki jima pripadajo. Greva kar lepo po vrsti:

1. Zoisova štipendija

Višina Zoisove štipendije je urejena v Zakonu o štipendiranju in sicer v 25. in 26. členu.

Višina Zoisove štipendije je fiksna in znaša 94 € za študente, upravičeni pa so tudi do naslednjih dodatkov:
- dodatek glede na dohodek v družini štipendista,
- dodatek za vrsto in področje izobraževanja,
- dodatek za učni oziroma študijski uspeh,
- dodatek za izobraževanje zunaj stalnega prebivališča,
- dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami

2. Državna štipendija

Višina državne štipendije je urejena v Zakonu o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in je odvisna od povprečnega mesečnega dohodka na osebo v vaši družini. Torej, višina državne štipendije je odvisna od tega v kateri dohodkovni razred pade upravičenec.

doh. razred/Povprečni mesečni dohodek na osebo v % od neto povprečne plače/osnovna višina štipendije v €

1/do 30 %/190 €
2/nad 30 % do 36 %/160 €
3/nad 36 % do 42 %/130 €
4/nad 42 % do 53 %/100 €
(5/nad 53 % do 64 %/70 € - ta dohodkovni razred je zamrznjen do študijskega leta 2014/2015)

Štipendisti, ki prejemajo državno štipendijo, so upravičeni do dodatkov k državni štipendiji, ki so določeni v Zakonu v štipendiranju in sicer:
- dodatek za vrsto in področje izobraževanja,
- dodatek za učni oziroma študijski uspeh,
- dodatek za izobraževanje zunaj stalnega prebivališča,
- dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami.

Glede na navedene podatke ti svetujem, da malce preračunaš, ali se ti bolj splača prejemanje Zoisove ali državne štipendije.

V primeru, da bi želel prekiniti prejemanje Zoisove štipendije, pa je stvar sledeča: štipendijsko razmerje lahko prekineš že sedaj, vendar boš moral Javnemu skladu za razvoj kadrov in štipendij posredovati potrdilo o opravljenih obveznostih za letnik, v katerem si prejemal Zoisovo štipendijo. V nasprotnem primeru boš moral štipendijo vračati. To izhaja iz 49. člena Zakona o štipendiranju.

Citiram:
49. člen (prenehanje štipendijskega razmerja)

Štipendijsko razmerje pri državni štipendiji ali Zoisovi štipendiji preneha, če štipendist:
- po svoji krivdi ne dokonča letnika, za katerega je prejemal štipendijo,
- sklene pogodbo o zaposlitvi ali se samozaposli,
- izgubi status dijaka ali študenta, razen če mu je dovoljeno opravljanje učnih oziroma študijskih obveznosti,
- spremeni izobraževalni program brez soglasja štipenditorja,
- štipendijo pridobi na podlagi posredovanih neresničnih podatkov,
- če po enoletnem mirovanju štipendijskega razmerja ne predloži ustreznih dokazil oziroma na podlagi predloženih dokazil ne izpolnjuje pogojev za nadaljnje prejemanje štipendije.

Torej razmerje s štipenditorjem pri Zoisovi štipendiji lahko prekineš sredi leta oziroma takoj, vendar moraš ob zaključku študijskega leta obvezno izkazati, da si opravil letnik za katerega si prejemal štipendijo.

Za konec bi te rada opozorila še na Zakon o uravnoteženju javnih financ, ki je bil sprejet 11.5.2012. Ta zakon namreč Zoisovim štipendistom ukinja dodatek k štipendiji glede na dohodek v družini. Vendar ta zakon trenutno še ne velja in tudi ne vemo gotovo, kdaj bo, če sploh bo, začel veljati.

Toliko za enkrat z moje strani. Za dodatna vprašanja smo ti vedno na voljo.

Za pravno svetovanje,

Jasna in Tajda
Nazaj na vrh
mhr
PrispevekObjavljeno: Tor Maj 29, 2012, 2012b 20:47  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Jul 2008 21:47

Zanima me samo nekaj stvari v zvezi z računanjem višine državne in Zoisove štipendije za šolsko leto 2012/2013.

Samo če mi lahko poveste če imam prav:
1.Kolikor razumem po prebranem zgoraj in branju zakonov pri državni štipendiji ni dodatka glede na dohodek v družini štipendista.
2. Državna štipendija nima dodatka za študij v tujini.

In še nekaj z vložitvijo vloge za štipendijo v primeru da grem na študijsko izmenjavo. Problem je da se mi študij v tujini začne že 8. septembra. Vem da vloge za štipendije lahko že oddam prej, toda:
1. Oddal bom obe vlogi: za državno in Zoisovo štipendijo. Odločbe se dobi šele kasneje, se pravi takrat ko bom že v tujini. Ali je možno da vlogo obravnavajo že prej? Ker če oddam obe vlogi moram potem izbrati eno izmed štipendij. Pa rad bi malo prej vedel kakšna bo moja štipendija Smile
2. Vloge za štipendijo sem zmeraj oddajal pozneje kot 8. septembra, ker izračun o povprečju ocen dobim na fakulteti šele konec septembra (to je važno zaradi dodatka povprečja ocen) in če slučajno pridem med 5 % najboljših v letniku to potrdilo lahko dobim šele začetek oktobra. Torej za Zoisovo štipendijo lahko oddam vlogo šele začetek oktobra. To pa žal ne bo možno ker bom v tujini. Ali bi potem moral kdo drug namesto mene vložiti vlogo za državno in Zoisovo štipendijo?
Nazaj na vrh
kalifornija
PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2012, 2012b 18:25  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Maj 2012 22:54

Ali lahko dobivamo 2 štipendiji naenkrat, državno in zoisovo, glede na to, da so nam ukinili otroški dodatek?
Nazaj na vrh
mhr
PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2012, 2012b 21:29  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Jul 2008 21:47

Kolikor vem ne. Jaz bom pač dal vlogi za obe štipendiji. Če dobim obe, se moram za eno odločit. Če greš v tujino, pa lahko imaš ali Erasmus+državno štipendijo, Erasmus+Zoisovo ali Erasmus+kadrovsko. Nisem čisto siguren, ampak pomoje drži kar sem napisal.
Nazaj na vrh
LidijaZ
PrispevekObjavljeno: Sre Jun 06, 2012, 2012b 15:38  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Sob Nov 2011 0:08

Zdravo kalifornija!

Kot ti je že mhr obrazložil, po trenutno veljavni zakonodaji ne moreš pridobivati dveh štipendij hkrati, razen če je ena izmed njiju Erasmus štipendija. Torej, ne moreš hkrati pridobivati Zoisove in državne štipendije, lahko pa hkrati pridobivaš Zoisovo in Erasmus ali državno in Erasmus ali kadrovsko in Erasmus štipendijo.

Navedeno izhaja iz 9. člena Zakona o štipendiranju, ki ureja splošne pogoje za ureditev štipendije:

Citiram:
9. člen (splošni pogoji za pridobitev štipendije)

Štipendijo po tem zakonu lahko pridobijo upravičenci iz 8. člena tega zakona, ki ob prvem vpisu v prvi letnik poklicne oziroma srednje šole niso starejši od 18 let, ter upravičenci, ki ob prvem vpisu v prvi letnik višješolskega ali visokošolskega izobraževanja oziroma ob prvem vpisu na prvo, drugo ali tretjo stopnjo izobraževanja niso starejši od 26 let, in:
- hkrati ne prejemajo katere od štipendij iz 5. člena tega zakona,
- ne prejemajo štipendije ali drugih prejemkov za izobraževanje po drugih predpisih,
- niso v delovnem razmerju oziroma ne opravljajo samostojne registrirane dejavnosti,
- niso vpisani v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje (v nadaljnjem besedilu: zavod).

V 5. členu Zakona o štipendiranju pa so naštete: Zoisova štipendija, državna štipendija, kadrovska štipendija, štipendija za Slovence v zamejstvu in Slovence po svetu ter štipendija za državljane držav, s katerimi ima Republika Slovenija sklenjene dvostranske ali večstranske sporazume o sodelovanju na področju izobraževanja oziroma podeljuje štipendije na podlagi vzajemnosti.

Toliko za enkrat z moje strani. Za dodatna vprašanja smo ti vedno na voljo.

Za pravno svetovanje,

Lidija in Tajda
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
Kazalo po Študentska svetovalnica forumu -> Štipendije

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na: