Kazalo po Študentska svetovalnica forumu
Pomoč pogostih vprašanj  Išči  Seznam članov  Skupine uporabnikov  Tvoj profil  Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava   Registriraj se

Uporabnike obveščamo, da smo se preselili na nov forum.

Na novem forumu je potrebno ponovno opraviti registracijo.
Postavljanje vprašanj na starem forumu ni več omogočeno. Če na vaše vprašanje še nismo odgovorili nam ga prosimo ponovno zastavite na novem forumu.

Hvala za razumevanje.
Ekipa Študentske svetovalnice

Avtor Sporočilo
<  Zaposlitev - redni študij
Lorelei
PrispevekObjavljeno: Pon Sep 22, 2008, 2008b 14:53  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Mar 2007 18:12

hmmm prejšnje leto so meni zamrznili štipendijo (zoisovo) ker sem pavzirala in mi je tista teta pri štipendijah sama rekla, da bi bilo najbolje, če bi se lahko kje za vmesni časa za 1 leto zaposlila, sklepam, da če se vmes zaposliš, da ti torej lahko samo zamrznejo - je pa odvisno kakšno štipendijo imaš, najbrž samo zoisove in kadrovske zamrznejo, ostalih pač nimaš in in morš ponovno vlagat ...

aja pa še če koga zanima - sem dobila nalepko na izkaznico, čeprav sem zaposlena, ne vem pa a je to slučaj ali običaj.

LP
Tjaša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tamara//
PrispevekObjavljeno: Pon Sep 22, 2008, 2008b 14:55  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Sep 2008 22:18

Super, najlepša hvala za odgovor.

Bila sem namreč samo v dvomih, ali lahko pravice študenta, ko se enkrat redno zaposliš, še kdaj pridobiš nazaj ali ne, pa sem se prvič malo nerodno izrazila Embarassed

Lp Smile
Nazaj na vrh
tamara//
PrispevekObjavljeno: Pon Sep 22, 2008, 2008b 15:01  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Sep 2008 22:18

Tjaša, hvala tudi tebi, malo si me prehitela s postom Smile Sedaj pa mislim, da smo res razjasnili vse, kar me je zanimalo.
Imam namreč kadrovsko štipendijo. Če se torej pri podjetju, ki me štipendira, za eno leto v času pavziranja redno zaposlim, mi pravica do štipendije miruje, oživim pa jo lahko s prošnjo, naslednje študijsko leto.

Hvala še enkrat!
Nazaj na vrh
liza_51
PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2008, 2008b 15:24  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Avg 2007 13:27

Tudi jaz imam eno vprašanje in upam, da nisem kje že spregledala odgovora. In sicer me zanima sledeče: V letu 2008/2009 sem redno vpisana na Višjo šolo. Če se sedaj redno zaposlim pač izgubim vse že omenjene pravice, ki gredo s ststusom študenta (boni,...). Kaj pa če npr. čez 3 mesece prekinem redno delovno razmerje. Sem potem zopet navadni študent? Torej se ti lahko znotraj istega šolskega leta spreminja status, pač glede na to ali si redno zaposlen ali nisi.

Hvala!
Nazaj na vrh
ana_k
PrispevekObjavljeno: Pon Okt 20, 2008, 2008b 13:39  Odgovori s citatom
nekoč svetovalka, danes ... :)

Pridružen/-a: Čet Dec 2007 11:32

Živjo! Smile

Ja nečeloma gre vse tako, kot si opisala. Pravico do uživanja pravic iz statusa ti daje 69. člen Zakona o visokem šolstvu, ki pravi:

69. člen

(druge pravice in ugodnosti študentov)

Študenti imajo ne glede na to, ali se študij izvaja kot redni ali izredni, pravico do zdravstvenega varstva in drugih ugodnosti ter pravic (na primer prehrana, prevozi, štipendiranje) v skladu s posebnimi predpisi, če niso v delovnem razmerju ali prijavljeni kot iskalci zaposlitve.
Študenti, državljani Republike Slovenije, imajo možnost bivanja v študentskih domovih, drugih zavodih in pri pravnih osebah, registriranih za dejavnost študentskih domov, prek njih pa tudi pri zasebnikih, lastnikih sob, ki jih oddajajo v najem, državljani drugih držav pa pod pogoji, določenimi s posebnimi predpisi.
Študentje, državljani Republike Slovenije, ki se izobražujejo zunaj kraja stalnega prebivališča, imajo pravico do subvencioniranega prevoza z javnimi prevoznimi sredstvi.

Če do spremembe v zaposlitvi pride sredi leta, to ni ovira za uveljavljanje tvojih pravic iz omenjenega člena zakona. Vprašanje pa je kako se to dokazuje v praksi- za to je potrebno gledati področne predpise oz. kar povprašati na področnih ustanovah. Tako npr. pravice do subvencioniranega bivanja ne moreš dobiti, ker si že zamudila rok za oddajo vloge; pravico do prehrane na bone, državne štipendije, dela preko napotnice študentskega servisa,... pa še vedno imaš. Verjetno boš morala pridobiti kako potrdilo o nezaposlenosti ali prenehanju pogodbe o zaposlitvi, vendar je glede tega najbolje, da povprašaš kar na posameznih pristojnih institucijah (Center za socialno delo, če gre za državno štipednijo; Pisarna za študentsko prehrano če gre za bone; študentski servisi, če gre za delo preko napotnice,...).

Lp Wink
Nazaj na vrh
boomerang
PrispevekObjavljeno: Pet Okt 31, 2008, 2008b 2:55  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Okt 2008 2:51

Mene pa nekaj drugega zanima.

1.10 sem redno vpisan na x fakulteto in s tem pridobim status študenta ---> dvignem stalno napotnico za X podjetje, ki me s 1.11 zaposli za določen čas. Študentski servis mi je podaljšal status za celotno šolsko leto.

Kaj se lahko zgodi, če prejemam poleg redne plače še nek dohodek na napotnico? Kako sploh to kontrolirajo? Kakšna je možnost, da te dobijo in kakšne so kazni (če sploh so)?

Hvala za odgovore.

Lp
Nazaj na vrh
sandapanda
PrispevekObjavljeno: Pon Nov 03, 2008, 2008b 12:21  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Jun 2008 0:00

Ciao!

Če pravilno razumem, je pri tebi takole-najprej si dvignil stalno napotnico pri določenem podjetju, 1.11 pa so te tam zaposlili redno preko delovne pogodbe. Ti pa bi želel hkrati delati preko delovne pogodbe IN preko študentskega servisa.

V kolikor si sklenil delovno pogodbo pri istem podjetju, potem tam preprosto ne moreš več delati preko servisa, ampak dobivaš zaslužek na podlagi pogodbe o zaposlitvi.

Če pa bi želel delati preko servisa pri drugem podjetju, je ureditev takšna:

Zakon o Visokem šolstvu pravi:

69. člen

Študenti imajo ne glede na to, ali se študij izvaja kot redni ali izredni, pravico do zdravstvenega varstva in drugih ugodnosti ter pravic (na primer prehrana, prevozi, štipendiranje) v skladu s posebnimi predpisi, če niso v delovnem razmerju ali prijavljeni kot iskalci zaposlitve.
Študenti, državljani Republike Slovenije, imajo možnost bivanja v študentskih domovih, drugih zavodih in pri pravnih osebah, registriranih za dejavnost študentskih domov, prek njih pa tudi pri zasebnikih, lastnikih sob, ki jih oddajajo v najem, državljani drugih držav pa pod pogoji, določenimi s posebnimi predpisi.
Študentje, državljani Republike Slovenije, ki se izobražujejo zunaj kraja stalnega prebivališča, imajo pravico do subvencioniranega prevoza z javnimi prevoznimi sredstvi.

Med pravice, ki pripadajo študentom je tudi delo preko študentskih servisov.

V 18. členu Pravilnika o pogojih za opravljanje dejavnosti agencij za zaposlovanje piše http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2006139&stevilka=6050 :

Dijaki in študenti lahko opravljajo delo na podlagi napotnice, če niso zaposleni ali vpisani v evidenco brezposelnih oseb pri zavodu.

Če si torej zaposlen, ne moreš delati še preko študentskega servisa, kljub temu, da te ima servis evidentiranega.

V kolikor bi še naprej delal preko servisa, bi v najslabšem primeru šlo za kaznivo dejanje goljufije in trenutno je nekaj študentov v kazenskem postopku, ker so jih ujeli ko so delali prek študentskega servisa brez statusa.

Kazenski zakonik 1 o tem pravi:

Goljufija

211. člen

(1) Kdor, zato da bi sebi ali komu drugemu pridobil protipravno premoženjsko korist, spravi koga z lažnivim prikazovanjem ali prikrivanjem dejanskih okoliščin v zmoto ali ga pusti v zmoti in ga s tem zapelje, da ta v škodo svojega ali tujega premoženja kaj stori ali opusti, se kaznuje z zaporom do treh let.
(2) Kdor z namenom iz prejšnjega odstavka tega člena v zavarovalništvu ob sklenitvi pogodbe navede lažne podatke ali zamolči pomembne podatke, sklene prepovedano dvojno zavarovanje ali sklene zavarovalno pogodbo potem, ko je zavarovalni ali škodni primer že nastopil, ali lažno prikaže škodni dogodek, se kaznuje z zaporom do enega leta.
(3) Če sta goljufijo storili dve ali več oseb, ki so se združile zato, da bi goljufale, ali če je storilec z dejanjem iz prvega odstavka tega člena povzročil veliko premoženjsko škodo, se storilec kaznuje z zaporom od enega do osmih let.
(4) Če je bilo dejanje iz prvega ali tretjega odstavka tega člena storjeno v hudodelski združbi, se storilec kaznuje z zaporom od enega do desetih let.
(5) Če je z dejanjem iz prvega odstavka tega člena povzročena majhna premoženjska škoda in je storilec hotel pridobiti majhno premoženjsko korist, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
(6) Kdor, zato da bi drugega oškodoval, spravi koga z lažnim prikazovanjem ali prikrivanjem dejanskih okoliščin v zmoto ali ga pusti v zmoti in ga s tem zapelje, da ta v škodo svojega ali tujega premoženja kaj stori ali opusti, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
(7) Pregon za dejanje iz petega in šestega odstavka tega člena se začne na predlog.

Študent, ki se redno zaposli ne more koristiti pravice do bonov(v primeru, da jih kupuješ še naprej si lahko tožen s strani Ministrstva za delo), do bivanja v študentskem domu, do subvencioniranega prevoza z javnimi sredstvi, zavarovanje pa ti plača delodajalec in ne gre več preko tvojih staršev.

Glede tvojega vprašanja sem se obrnila še na Inšpektorat za delo v Ljubljani, a imajo uradne ure samo ob pon in sr med 9-11 (tel. 013062490). Sama jih nisem več ujela, zato poskusi še sam. Oni ti bodo povedali, če oni preganjajo primere, ko bi nekdo delal na podlagi pogodbe o zaposlitvi in napotnice hkrati.

Kot vidiš, predpisi prepovedujejo takšne situacije, sankcija pa je kar visoka, zato sam presodi ali se takšno početje zaradi nekaj evrov več izplača!!!

Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Maychy85
PrispevekObjavljeno: Pon Dec 22, 2008, 2008b 9:54  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Nov 2008 19:57

Samo da preverim ali sem pravilno razumela vse skupaj. Sem redno vpisana absolventka. Manjka mi 1 izpit in diploma. Ju bom morala plačati, če se redno zaposlim?

Odgovor bi potrebovala čim prej. Najlepša hvala za odgovor!
Nazaj na vrh
sandapanda
PrispevekObjavljeno: Pon Dec 22, 2008, 2008b 10:46  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Jun 2008 0:00

Živjo!

V kolikor si redna študentka, ti za izpite ni potrebno nič plačevati. Povsem vseeno je ali si ob študiju tudi zaposlena ali ne. Redni študij pomeni, da ti ni potrebno plačevati šolnine-jo plača država.

Redna zaposlitev zgolj izključuje druge ugodnosti, ki jih pridobi študent na podlagi statusa Arrow

69. člen

Kot vidiš pa nimaš možnosti pridobitve štipendije, zavarovanje ti plačuje tvoj delodajalec in nisi več zavarovana preko staršev, ne moreš več kupovati bonov, ne moreš več dobivati subvencije za bivanje itd.

LP Very Happy
Nazaj na vrh
Maychy85
PrispevekObjavljeno: Pon Dec 22, 2008, 2008b 10:56  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Nov 2008 19:57

Do sedaj sem prejemala Zoisovo štipendijo. Šla sem se pozanimat in so mi povedali, da jo izgubim z dnevom zaposlitve, vračati mi je pa ni treba.

Sedaj moram samo še razmisliti, kaj se mi bolj splača.

Hvala še 1x za odgovor
Nazaj na vrh
Peti2
PrispevekObjavljeno: Čet Sep 03, 2009, 2009b 21:19  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Sep 2009 21:12

Trenutno sem prijavljena na zavodu za zaposlovanje, s 1.10.2009 pa mi začne zopet veljati staus študenta na višji šoli po enoletnem pavziranju. Zavod me je sedaj napotil na javna dela in zanima me, če lahko istočasno delam preko javnih del in redno študiram na faksu pod pogojem, da ne koristim pravic, ki mi pripadajo s statusom študenta( prehrana na bone, študentsko delo,...).

Hvala za kakršnokoli pomoč.
Nazaj na vrh
sabina1
PrispevekObjavljeno: Pon Sep 14, 2009, 2009b 18:07  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Jun 2008 9:43

Hej Peti2!

Se opravičujem, ker smo spregledali tvoje vprašanje Embarassed

Kdor ima status študenta sploh ne morem biti prijavljen na Zavod. To pa bo tudi pomenilo, da ti ugodnosti oz. stortitve, ki ti jih Zavod ponuja, ne pripadajo in sem spada tudi javno delo kot eden od dejavnosti aktivne politike zaposlovanja pri ZZS.

Čeprav se pogodba o zaposlitvi in status študenta ne izključujeta, pa gre pri pogodbi o opravljanju javnih del za posebno pogodbo delovnega prava, ki je na voljo brezposelnim osebam, ki so prijavljene na Zavod in izpolnjujejo ostale pogoje za sklenitev te pogodbe. Kot študentka pa ne moreš biti med brezposelnimi osebami, torej bi lahko prišlo do prenehanja pogodbe s pridobitvijo statusa. Tudi če pravic, ki izhajajo iz statusa ne bi koristila, bi vseeno imela status študenta, ki se s tvojo sedanjo situacijo izključuje.

Zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer breposelnosti navaja:

Javna dela

52. člen

Javna dela so lokalni ali državni zaposlitveni programi, ki so namenjeni aktiviranju brezposelnih oseb, njihovi socializaciji, ohranitvi ali razvoju delovnih sposobnosti ter spodbujanju razvoja novih delovnih mest. Organizirajo se zaradi izvajanja socialnovarstvenih, izobraževalnih, kulturnih, naravovarstvenih, komunalnih, kmetijskih in drugih programov.

Javnih del ne smejo organizirati delodajalci ali druge organizacije za tiste dejavnosti, katerih cilj je pridobivanje dobička ali kadar bi z javnimi deli na trgu povzročili nelojalno konkurenco.

Program javnih del, ki se izvaja v okviru aktivne politike zaposlovanja, in število vključenih oseb, ki se bodo financirale po tem programu, določi za proračunsko obdobje Vlada Republike Slovenije.

Program javnih del lahko sprejme tudi občina, če v celoti zagotavlja sredstva za njihovo izvajanje.

53. člen

Brezposelne osebe začnejo opravljati javna dela z dnem sklenitve posebne pogodbe o zaposlitvi z izvajalcem javnih del, če v njej ni določen drug datum nastopa dela. Pogodba o zaposlitvi se sklene ob upoštevanju posebnosti glede plačila za delo, trajanja dopusta, polnega delovnega časa in razlogov za njeno prenehanje, ki so določeni v tem zakonu.

Posebna pogodba o zaposlitvi, sklenjena zaradi opravljanja javnih del, preneha veljati, ko poteče čas, za katerega je sklenjena, predčasno pa v teh primerih:
- če se udeleženec zaposli drugje,
- če se udeleženec vključi v usposabljanje, ki se financira iz sredstev evropskih strukturnih skladov,
- če udeleženec odkloni ustrezno ali primerno zaposlitev, ki mu jo je ponudil zavod,
- če udeleženec odkloni usposabljanje, ki ga predlaga zavod,
- če udeleženec samovoljno zapusti javno delo,
- če ne izpolnjuje delovnih obveznosti iz sprejetega programa javnega dela,
- če zaradi nepravočasnega, nestrokovnega in nekakovostnega dela ne dosega rezultatov, ki se lahko pričakujejo od povprečnega udeleženca,
- če predčasno preneha program javnega dela iz objektivnih razlogov na strani zavoda, izvajalca ali naročnika programa javnega dela.

Brezposelna oseba je lahko vključena v program javnega dela največ eno leto, razen invalidov, katerih invalidnost je ugotovljena z odločbo pristojnega organa, ki se jim vključitev lahko podaljša, če jim ni mogoče zagotoviti ustrezne ali primerne zaposlitve, ter žensk, starejših od 53 let, in moških, starejših od 55 let, ki so v program lahko vključeni do izpolnitve pogojev za upokojitev.

Več o tem si lahko prebereš na: http://www.dz-rs.si/index.php?id=101&new=1 .

Svetujem pa ti, da o tem čimprej obvestiš svojega svetovalca na zavodu, ker je bolje biti iskren glede takih stvari.
Nazaj na vrh
Medvedka46
PrispevekObjavljeno: Pet Dec 04, 2009, 2009b 16:56  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Dec 2009 16:46

Imam eno vprašanje...
Nekaj sem že prebrala, vendar mi kljub temu še nekaj stvari ni jasnih.
Sem študentka na Filozofski fakulteti, trenutno sem zaposlena na x osnovni šoli preko študentskega servisa. Trenutno pa se mi ponuja možnost redne zaposlitve. Do konca študija pa imam še za opraviti 6 izpitov in seveda diplomo. ZAnima me, ali s tem, ko se zaposlim, izgubim status študenta in kako je z izpiti? Ali jih moram potem plačevati? Ter kako je z diplomo?
Nazaj na vrh
Jure_A
PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2009, 2009b 12:49  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Tor Apr 2009 14:11

Zdravo medvedka46!

Če se boš redno zaposlila, bo tvoj položaj glede statusa študenta popolnoma enak, ko gre za opravljanje izpitov ali diplome. Tako boš lahko še vedno opravljala izpite in diplomo enako kot do sedaj brez izjem in ti izpitov ne bo treba plačevati. Še vedno boš imela status študenta.

V primeru redne zaposlitve je edina posledica zate ta, da ne moreš uveljavljati pravic iz statusa študenta.
To pomeni, da ne boš več mogla koristiti bonov, prejemati štipendije, biti zdravstveno zavarovana preko staršev, koristiti subvencioniranega bivanja oziroma prevoza in ne boš mogla več delati preko študentskega servisa, prav tako pa te starši ne bodo mogli več uveljavljati za vzdrževanega družinskega člana pri dohodnini.

Če imaš še kakšno vprašanje pa kar vprašaj in z veseljem ti bomo pomagali Wink.

Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Medvedka46
PrispevekObjavljeno: Pon Dec 07, 2009, 2009b 14:10  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Dec 2009 16:46

Hvala za odgovor.
ZAnima me samo še, zakaj so mi na fakulteti rekli, če se redno zaposlim, da moram plačevati izpite? Ali je možno, da ima vsaka fakulteta svoja pravila?
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 2 od 3
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Kazalo po Študentska svetovalnica forumu -> Delo preko študentskega servisa, druge oblike dela

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu