Kazalo po Študentska svetovalnica forumu
Pomoč pogostih vprašanj  Išči  Seznam članov  Skupine uporabnikov  Tvoj profil  Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava   Registriraj se

Uporabnike obveščamo, da smo se preselili na nov forum.

Na novem forumu je potrebno ponovno opraviti registracijo.
Postavljanje vprašanj na starem forumu ni več omogočeno. Če na vaše vprašanje še nismo odgovorili nam ga prosimo ponovno zastavite na novem forumu.

Hvala za razumevanje.
Ekipa Študentske svetovalnice

Avtor Sporočilo
<  Avtorska pogodba - davek
tomibus
PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2008, 2008b 23:54  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Apr 2006 22:09

Pozdrav!

Razlozil bom, kar vem oz. kako razumem, zato me prosim popravite, ce si kaj narobe razlagam. Hkrati pa imam s tem v zvezi tezavo in prosim za pomoc pri iskanju resitve. Morda bo pomagalo tudi komu drugemu.

Kolikor vem, so vse avtorske pogodbe obdavcene v visini 25 % in je potrebno placati akontacijo dohodnine v visini te odstotne stopnje. Praviloma se to izvrsi ob prejetju honorarja in hkratni prijavi na davcni upravi. Ponavadi to naredi kar izplacevalec. V primeru, da se to ne zgodi, mora izvajalec sam prijaviti honorar do 10. v naslednjem mesecu na davcno upravo, da se obracuna akontacija dohodnine in izda odlocba.

Letos sem delal nekaj na podlagi avtorske pogodbe, kjer se davek ni avtomaticno odvajal in ker takrat tega nisem vedel, prihodka tudi nisem prijavljal, saj sem menil, da to lahko storim v naslednji dohodninski napovedi in se davek obracuna na ta nacin. Ker sem medtem izvedel za obveznost prijave do 10. v naslednjem mesecu, me zdaj zanima, ce lahko kakorkoli to se resim za letosnje leto, da bo vse prav, ceprav so bili ti dohodki ze v prvi polovici leta?

Hvala lepa za odgovor!
Tomi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sabina1
PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2008, 2008b 15:10  Odgovori s citatom
nekoč svetovalka, danes ... :)

Pridružen/-a: Tor Jun 2008 9:43

Živjo! Smile

Napoved za odmero dohodnine se oddaja za nazaj, kar pomeni, da bomo v koledarskem letu 2009 oddajali napoved za dohodke, ki smo jih prejeli v letu 2008.
Za odmerno leto 2008 bo davčni organ bo zavezancem prvič posredoval informativni izračun dohodnine, ki se bo pod določenimi pogoji štel za odločbo o odmeri dohodnine. Na ta način bodo zavezanci razbremenjeni vlaganja davčnih napovedi, davčni organ pa obdelave teh napovedi.
Davčni organ bo zavezancem informativni izračun posredoval najkasneje do 31. maja 2009. Več o tem si lahko prebereš na naši strani:
http://www.svetovalnica.com/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=146 , vendar so najnovejši podatki na http://www.durs.gov.si/si/aktualno/dohodnina_2008/ .

Kar se tiče tvojih informacij o splošnih podatkov v zvezi z odvajanjem akontacije za delo preko avtorske pogodbe načeloma vse drži:

Za avtorsko pogodbo se po Zakonu o dohodnini 2 uporabljajo tudi določila o odmeri dohodnine za dohodek iz drugega pogodbenega razmerja. Ob izplačilu dohodka za delo preko avtorske pogodbe se izračuna in plača akontacija dohodnine po stopnji 25% (skladno z devetim odstavkom 127. člena ZDoh-2).
Ponavadi akontacijo odvedejo študentje sami, vendar to lahko stori tudi delodajalec, zato je priporočljivo, da se študent o tem z njim dogovori pred začetkom dela (nekateri delodajalci študentu plačajo že kar celotno akontacijo).
To pomeni, da se avtorju od vsakega nakazila trga 25% nakazila kot akontacija dohodnine, pri izdaji odločbe o odmeri dohodnine pa se ta sproti pobrani znesek avtorju vrne, ali pa poračuna z davkom, ki ga mora plačati.

Za delo preko avtorske pogodbe se zavezancu, v skladu s četrtim odstavkom 41. člena ZDoh-2, priznajo tudi normirani stroški v višini 10% dohodka. Poleg normiranih stroškov je mogoče uveljavljati tudi dejanske stroške prevoza in nočitve v zvezi z opravljanjem dela ali storitev, in sicer se priznajo na podlagi dokazil pod pogoji in do višin, ki jih na podlagi 44. člena Zdoh-2 določi vlada.
To pomeni, da moraš za to, da uveljavljaš tudi dejanske stroške, imeti ustrezna potrdila oz. račune, iz katerih mora biti tudi jasno razvidno tvoje ime. Poleg tega morajo ti stroški nastati zaradi opravljanja dela po avtorski pogodbi (torej ti nakup kakršnekoli stvari za to ne bodo upoštevali), če pa je znesek teh dejanskih stroškov višji kot jih določi vlada, jih upoštevajo le do višine, ki jo določi vlada. Več o priznavanju dejanskih stroškov, akontaciji dohodnine in priznavanju olajšav za delo preko avtorske pogodbe, si preberi tudi v Zakonu o davčnem postopku ( http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2006117&stevilka=5018 ), predvsem v členih od 285 do 294.

Kar se tiče tvojega vprašanja ali lahko to pozabljeno akontacijo odvajaš kasneje, sem klicala na DURS, kjer pa nisem dobila nikogar oz. so imeli v tistem času ravno sestanek. Tekom dneva bom še poskušala in ti v primeru, da jih dobim na telefon, sporočila informacije. Lahko pa sam poskusiš in sicer na 01/ 474-45-95 ali 01/ 474-45-61.

Srečno in lep pozdrav! Wink
Nazaj na vrh
tomibus
PrispevekObjavljeno: Pon Dec 15, 2008, 2008b 23:37  Odgovori s citatom

Sabina,

hvala za tvoj izcrpen odgovor. Vecino tega, kar si napisala ze poznam. Le resitve zaenkrat se ne.

Hvala za pomoc vseeno!
Tomi
Nazaj na vrh
sabina1
PrispevekObjavljeno: Tor Dec 16, 2008, 2008b 13:52  Odgovori s citatom
nekoč svetovalka, danes ... :)

Pridružen/-a: Tor Jun 2008 9:43

Živjo!

Ponovno sem klicala na Durs, kjer so mi glede tvoje situacije odgovorili, da v primeru, da je naročnik za katerega si opravljal delo preko avtorske pogodbe zavezanec v Republiki Sloveniji, potem bi se ti morala akontacija že avtomatsko odvesti ob izplačilu dohodka. Če pa je naročnik tuja oseba, bi moral sam odvesti akontacijo. To bi moral narediti 7 dni po prejemu zaslužka in sicer z Obrazcem za odmero akontacije iz drugega pogodbenega razmerja.

Ker mi je iz tvojega vprašanja jasno, da tega nisi naredil v roku sedmih dni, sem vprašala kaj storiti tudi v tem primeru. Obrazec naj bi oddal vseeno in sicer tako, da bi na obrazec napisal, da gre za samoprijavo.

Torej, svetujem ti, da se pozanimaš pri svojemu naročniku, če ni bila akontacija že avtomatično odvedena pri izplačilu tvojega honorarja!

Drugače pa je akontacija le sprotno plačevanje prispevkov, zato da ti na koncu leta ni potrebno plačati celotne dohodnine. V primeru, da akontacije nisi odvedel sproti, jo boš pač plačal v celoti, ko prejmeš dohodninsko odredbo.
Vseeno ti svetujem, da če je še kakšna okoliščina, ki je tu nisi navedel, da pokličeš na Durs in sicer na 01/474-45-95 ter jim bolj podrobno razložiš situacijo. Kar se tiče oddaje napovedi za odmero dohodnine pa boš več informacij našel na http://www.svetovalnica.com/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=146

Lep pozdrav! Wink
Nazaj na vrh
tomibus
PrispevekObjavljeno: Tor Dec 16, 2008, 2008b 15:44  Odgovori s citatom

Hvala lepa za vse nasvete. Ne, drugih okoliščin ni. Tudi jaz sem že slišal in prebral o možnosti t.i. samoprijave. Izgleda, da bo to najboljša pot. Hvala lepa.

Tomi
Nazaj na vrh
robii
PrispevekObjavljeno: Pon Feb 01, 2010, 2010b 11:24  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Jan 2010 11:53

[quote="sabina1"]Živjo!

Ponovno sem klicala na Durs, kjer so mi glede tvoje situacije odgovorili, da v primeru, da je naročnik za katerega si opravljal delo preko avtorske pogodbe zavezanec v Republiki Sloveniji, potem bi se ti morala akontacija že avtomatsko odvesti ob izplačilu dohodka. Če pa je naročnik tuja oseba, bi moral sam odvesti akontacijo. To bi moral narediti 7 dni po prejemu zaslužka in sicer z Obrazcem za odmero akontacije iz drugega pogodbenega razmerja.

Ker mi je iz tvojega vprašanja jasno, da tega nisi naredil v roku sedmih dni, sem vprašala kaj storiti tudi v tem primeru. Obrazec naj bi oddal vseeno in sicer tako, da bi na obrazec napisal, da gre za samoprijavo.

Torej, svetujem ti, da se pozanimaš pri svojemu naročniku, če ni bila akontacija že avtomatično odvedena pri izplačilu tvojega honorarja!

Drugače pa je akontacija le sprotno plačevanje prispevkov, zato da ti na koncu leta ni potrebno plačati celotne dohodnine. V primeru, da akontacije nisi odvedel sproti, jo boš pač plačal v celoti, ko prejmeš dohodninsko odredbo.
Vseeno ti svetujem, da če je še kakšna okoliščina, ki je tu nisi navedel, da pokličeš na Durs in sicer na 01/474-45-95 ter jim bolj podrobno razložiš situacijo. Kar se tiče oddaje napovedi za odmero dohodnine pa boš več informacij našel na http://www.svetovalnica.com/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=146

Ce je bilo izplacanih le 180 evrov ter zasluzek ob le eni avtorski pogodbi 240 evrov, je to potrebno prijaviti v obrazcu za odmero dohodnine?
hvala vnaprej
R/.
Nazaj na vrh
dimitrijd
PrispevekObjavljeno: Pon Feb 01, 2010, 2010b 14:22  Odgovori s citatom
vodja Študentske hiše

Pridružen/-a: Pon Maj 2009 9:21
Kraj: Ljubljana

Zdravo Robi!

Vloge za dohodninsko napoved ti ni potrebno vlagati, razen v primeru, da si zavezanec za dohodnino in da na dom ne boš prejel informativnega izračuna.

Zavezancem ni več potrebno vlagati dohodninske napovedi, saj boš prejel informativni izračun dohodnine. Šele v primeru, da informativnega izračuna do 15. junija ne prejmeš na dom,
si dolžan dohodninsko napoved vložiti sam, in sicer od 15. junija do 2. avgusta 2010.

Če si študent in te starši ne uveljavljajo za vzdrževanega družinskega člana, potem ti ne pripada splošna olajšava. To pomeni, da boš v primeru kakršnegakoli dohodka prek avtorske pogodbe dobil na dom informativni izračun dohodnine, oz. boš moral oddati vlogo za dohodninsko napoved, če informativnega izračuna ne boš prejel.

Če si študent, vendar te starši ne uveljavljajo kot vzdrževanega družinskega člana, potem ti pripada še splošna olajšava in v tvojem primeru ne boš zavezanec za oddajo dohodnine (vendar si v tem primeru upravičen do vračila plačila akontacije dohodnine, zato se ti vseeno izplača oddati vlogo za dohodninsko napoved).

Če si zavezanec za dohodnino ali ne, boš lahko izvedel ob uporabi testnega izračuna dohodnine.

Lep pozdrav,
Dimitrij
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
Kazalo po Študentska svetovalnica forumu -> Dohodnina

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu