Kazalo po Študentska svetovalnica forumu
Pomoč pogostih vprašanj  Išči  Seznam članov  Skupine uporabnikov  Tvoj profil  Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava   Registriraj se

Uporabnike obveščamo, da smo se preselili na nov forum.

Na novem forumu je potrebno ponovno opraviti registracijo.
Postavljanje vprašanj na starem forumu ni več omogočeno. Če na vaše vprašanje še nismo odgovorili nam ga prosimo ponovno zastavite na novem forumu.

Hvala za razumevanje.
Ekipa Študentske svetovalnice

Avtor Sporočilo
<  Status dijaka, matura in drugo
M3
PrispevekObjavljeno: Pon Jul 26, 2010, 2010b 23:41  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Jun 2010 19:23

LP! Imam nekaj vprašanj upam, da mi boste lahko pomagali.

1. Zaključil sem 4 letnik tehniške gimnazije, vendar zaradi popravnih izpitov nisem mogel opravljati mature v prvem roku, za drugi rok pa sem spregledal, da je zadnji dan za vpis k maturi že 15.julij. Mi ostane še kakšna možnost? Zdravniško opravičilo?

2. Če se ne bo dalo nič narediti, bom pač maturo opravljal drugo leto. Zanima me če se da na kakšen način dobiti status dijaka še za nadaljno leto (npr. vpis na bivšo ali neko drugo srednjo šolo - plačilo za status)?

3. Glede na to, da sem se imel in se imam namen vpisat na VSŠ, bolje da se naslednje leto odločim za poklicno maturo? Kako je s tečaji, oz. kako to vse sploh poteka, kje se bom drugo leto sploh prijavil za maturo??

Hvala za odgovore!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Danijela G
PrispevekObjavljeno: Tor Jul 27, 2010, 2010b 13:49  Odgovori s citatom
nekoč svetovalka, danes ... :)

Pridružen/-a: Pon Apr 2009 12:50
Kraj: Ljubljana

Živjo!

1. Na spletni strani Državnega izpitnega centra v maturitetnem koledarju piše, da je zadnji rok za poznejšo prijavo k splošni maturi iz upravičenih razlogov 15. avgust 2010. Kateri so ti upravičeni razlogi, se pozanimaj na RIC-u, kontakt najdeš tukaj. Verjetno boš moral napisati posebno prošnjo in priložiti dokazila, s katerimi boš upravičeval prijavo na poznejši rok (lahko so tudi zdravstveni razlogi, ki so ti onemogočili pravočasno prijavo, vendar boš moral to res dobro utemeljiti). Torej pozanimaj se, kakšni so lahko ti upravičeni razlogi, priskrbi dokazila, pri pisanju prošnje pa ti lahko pomagajo naši pravni svetovalci, ki jim lahko pišeš na pravna.pomoc@sou-lj.si

2. Glede pridobitve statusa: če potrebuješ status zaradi dela preko študetnskega servisa, potem se lahko vpišeš ali na izobraževanje odraslih, ali na poklicni tečaj ali pa morda tudi maturitetni tečaj (tu preveri, če izpolnjuješ pogoje!). Več si preberi na povezavah in če boš imel še kakšno vprašanje, nam piši.

3. VSŠ - je to višja strokovna šola ali visoka strokovna šola? Poglej v letošnji razpis za vpis, kakšni so pogoji za vpis v študijski program, na katerega se želiš vpisati in glede na to presodi, katero maturo moraš opravljati. S poklicno maturo se zaključijo poklicni tečaji (glej odgovor na 2. točko), tako da se lahko prijaviš na enega od poklicnih tečajev.

Upam, da ti bodo odgovori v pomoč. Najbolje, da vse natančno prebereš, razmisliš in se oglasiš ponovno, če boš imel še kakšno vprašanje.

Veliko uspeha ti želim na študijski poti!

Danijela
M3
PrispevekObjavljeno: Sre Avg 04, 2010, 2010b 17:01  Odgovori s citatom

Najlepša hvala za pomoč in odgovore!

Zanima pa me še nekaj:

1. ali se esej ki sem ga pisal že za spomladansko maturo šteje za jesensko?

2. ker imam za izbirni predmet zgodovino, me zanima ali se točke iz šolskega pisanja mature, ( ki smo ga pisali na šoli pred maturo in šteje mislim da 20% ), štejejo za jesen? Po logiki bi se moralo....

hvala!
Nazaj na vrh
Silvija D
PrispevekObjavljeno: Čet Avg 05, 2010, 2010b 9:47  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Maj 2009 10:27

Pozdravljen!

Pa pojdiva kar po vrsti:

1. Kandidati morajo maturo opravljati v enem roku (razen, če gre za kandidate s posebnimi potrebami, ki so vložili prošnjo za opravljanje mature v dveh rokih). Kar pomeni, da se ti esej ne šteje – in ga moraš v jesenskem roku ponovno pisati.

2. Maturitetni izpit »zgodovina« je sestavljen iz pisnega in praktičnega dela (maturitetni katalog 2010, stran 49).
Kandidat opravi praktični del pod mentorjevim vodstvom – le-ta je vreden 20% ocene. Ker moraš to opraviti med letom (oz. pred spomladanskim delom mature), ti seveda ta del velja tudi v jesenskem roku.

Ker si v prvem prispevku vprašal, če lahko izbereš tudi poklicno maturo, naj ti povem kaj sem našla v 23. členu Zakona o maturi (ki ga lahko najdeš [url=http://www.dz-rs.si/index.php?id=101&sm=k&q=zakon+o+maturi&mandate=-1&unid=UPB|8A6CB0F32A460DB3C12572210032E292&showdoc=1]tukaj[/url]:
»Priprava na poklicno maturo poteka v okviru izobraževalnih programov za pridobitev srednje strokovne izobrazbe ali v okviru poklicnega tečaja, v skladu z zakonom, ki ureja strokovno izobraževanje
In 24. člen:
»Poklicno maturo lahko opravlja, kdor je uspešno končal zadnji letnik izobraževalnega programa za pridobitev srednje strokovne izobrazbe ali je opravil mojstrski izpit, oziroma kdor je uspešno končal četrti letnik gimnazije in opravil poklicni tečaj

To pomeni, da če se boš vpisal na poklicni tečaj, lahko nato opravljaš tudi poklicno maturo.

Upam, da sem ti odgovorila na vsa vprašanja, če ne, nam pa ponovno piši!
Smile
Nazaj na vrh
M3
PrispevekObjavljeno: Pon Avg 09, 2010, 2010b 11:20  Odgovori s citatom

Aha no super, me je že malo skrbelo tole glede zgodovine.

Še eno vprašanje:

Kako je če recimo v jesenskem roku narediš samo 3 ali 4 predmete...Ali imaš možnost popravljati neuspele predmete (tako kot je to možno iz spomladanskega na jesenskem), ali si avtomatično padel celotno maturo?

Najlepša hvala za vašo pomoč.
Nazaj na vrh
Luka1
PrispevekObjavljeno: Tor Avg 10, 2010, 2010b 15:32  Odgovori s citatom
nekoč svetovalec , danes ... :)

Pridružen/-a: Pon Okt 2006 11:49

Živjo!

V Zakonu o maturi (http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=20071&stevilka=3) je v 41. členu določeno:
"Kandidat, ki je ocenjen z najmanj tremi pozitivnimi ocenami pri splošni maturi, ima pravico do ponovnega opravljanja negativno ocenjenih predmetov še dve leti po opravljanju splošne mature na isti šoli.

Kandidat, ki v skladu z drugim odstavkom 27. člena tega zakona opravlja splošno maturo v dveh delih, lahko popravlja negativno oceno ali izboljšuje oceno predmeta, ki ga je opravljal v prvem delu, ko opravlja drugi del splošne mature."

Skratka, nič ne piše, da bi to veljalo zgolj za opravljanje mature v spomladanskem roku.

Rad bi te opozoril zgolj še na to, da obstaja možnost opravljanja poklicne mature v zimskem roku. Čisto tako, za vsak slučaj, če bi ti bilo tako mogoče lažje vse skupaj izpeljati. Če te več zanima, sporoči oz. si preberi na spletni strazni Republiškega izpitnega centra.

Sicer pa ti želim čim več uspeha!

Lp,
Luka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
akinom
PrispevekObjavljeno: Čet Avg 12, 2010, 2010b 16:17  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Avg 2010 15:49

Pozdravljeni!

Letos sem opravila gimnazijo in tudi maturo, vendar pa sem imela premalo točk za vpis na želeno fakulteto. Odločila sem se, da prihodnje leto izboljšam določene predmete, vendar pa do takrat nujno potrebujem status. Ker se ne želim vpisati na fakulteto, saj bi mi tako poteklo eno študijsko leto, ki pa ga ne želim zapraviti, sem v škripcih. Znanci so mi povedali, da je najbolje, če se še enkrat vpišem na kakšno srednjo šolo, toda naša tajnica mi je danes povedala, da naj to ne bi bilo mogoče, saj oseba, ki ima že opravljeno maturo, te pravice nima. Ali je to res? Imate morda kakšno rešitev zame?

Lep pozdrav
Nazaj na vrh
cmilk
PrispevekObjavljeno: Čet Avg 12, 2010, 2010b 18:02  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Feb 2008 15:20

Lahko se vpišeš v izobraževanje odraslih naprimer v Koper, vpisnina stane 90€, oziroma lani je stala toliko, in potem imaš status. Več o tej temi si preberi na: http://www.svetovalnica.com/klepetalnica/viewtopic.php?t=5173

Upam da sem ti kaj pomagal.
Nazaj na vrh
speaker
PrispevekObjavljeno: Čet Avg 12, 2010, 2010b 22:38  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Apr 2009 9:27

83 evrov...vse po pošti
Nazaj na vrh
Brigita
PrispevekObjavljeno: Pon Avg 23, 2010, 2010b 13:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Maj 2009 13:15
Kraj: Ljubljana

Hej akinom!

Kot so ti že omenili obiskovalci se ti lahko vpišeš na izobraževanje odraslih med to pa spadajo tudi srednje šole med drugim. Ti se ne moreš vpisati le v maturitetni tečaj, ker si že opravila gimnazijo in maturo.

Vse kar moraš vedeti o vpisu na izobraževanje odraslih in statusu, ki ga dobiš in pravicah, ki ti pripadajo lahko prebereš tudi na našem forumu, povezavo imaš tukaj

Lep pozdrav!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
Kazalo po Študentska svetovalnica forumu -> Višje šole, izobraževanje odraslih, dijaki

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu