Kazalo po Študentska svetovalnica forumu
Pomoč pogostih vprašanj  Išči  Seznam članov  Skupine uporabnikov  Tvoj profil  Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava   Registriraj se

Uporabnike obveščamo, da smo se preselili na nov forum.

Na novem forumu je potrebno ponovno opraviti registracijo.
Postavljanje vprašanj na starem forumu ni več omogočeno. Če na vaše vprašanje še nismo odgovorili nam ga prosimo ponovno zastavite na novem forumu.

Hvala za razumevanje.
Ekipa Študentske svetovalnice

Avtor Sporočilo
<  Delo preko ŠS po 26. letu
callista
PrispevekObjavljeno: Čet Maj 12, 2011, 2011b 7:46  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Avg 2009 19:16

Pozdravljeni!

Prosila bi vas za pomoč. Včeraj sem dobila s ŠS obvestilo:
...Od 1.1.2006 morajo študentski servisi vsem, ki so starejši od 26 let in se niso vpisali na študij do 26. leta starosti, in sicer za dodiplomski študij za dobo največ šest let od dneva vpisa in za podiplomski študij za največ štiri leta od dneva vpisa, odvajati 22,5% akontacijo dohodnine....

Sama bom prihodnji mesec dopolnila 26 let. Oktobra 2010 sem se redno vpisala na podiplomski študij. Ali v mojem primeru velja, da mi bodo odvajali 22,5% ali ne?
Kakšne spremembe me bodo sedaj doletele, ko bom dopolnila 26 let?
Kako je z zavarovanjem - obvezno, dodatno - to si moram sedaj urediti sama kajne?

Hvala za odgovor že vnaprej.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jakob
PrispevekObjavljeno: Čet Maj 12, 2011, 2011b 11:02  Odgovori s citatom
nekoč svetovalec , danes ... :)

Pridružen/-a: Tor Nov 2010 9:43

Callista, lep pozdrav!

Akontacija dohodnine je vnaprej plačan davek, ki se ga pobira tako, da se vzame 25% od zneska, ki ga mesečno dobiš na račun, pred tem pa se znesku odšteje še 10% normiranih stroškov. Tako je dejansko od tvojega dohodka odbito 22,5% akontacije dohodnine. Do dopolnjenega 26. leta se akontacijo plačuje le, če je znesek višji od 400eur, natančneje, če je višji od 444eur, ker se tudi tu odšteje 10% normiranih stroškov. Po 26. letu pa se neodvisno od vpisa akontira dohodnino za vsakršen znesek, tudi nižji (zakonsko je predpisano, da se akontacija ne pobira, če je znesek manjši od 20eur, kar de facto pomeni, da če imaš nakazila, ki niso večja od 79,98eur, potem tudi po 26. letu akontacije ne plačuješ).

Bistveno za razumevanje je, da se nič ne spremeni pred in po 26. letu v zvezi s plačevanjem davka ali končnega izračuna. Akontacija je namreč le nek pavšal davka, ki ga plačuješ sproti, zato da ne plačaš na koncu naenkrat velike količine denarja. Domneva se, da do 26. leta in do zneskov 400eur posameznik ne bo presegel svojih davčnih olajšav in zato ne bo kot davčni zavezanec dolžan plačati nič davka. Po 26. letu se ta praesumptia (domneva) spremeni. Vendar pa še vedno, v kolikor ne presežeš davčnih olajšav, moraš zahtevati/dobiti nazaj plačan davek preko akontacije. Prav tako se na koncu leta izračuna (informativni izračun Davčnega urada Republike Slovenije) koliko si konkretno v številkah dolžna plačati davka. Če si dolžna določen znesek, pa si ga v celem letu z akontacijami že sproti pokrila, potem ti ni treba nič več. Če si plačala preveč, ti denar povrnejo, če pa premalo, pa moraš še doplačati.
Na kratko samo še o olajšavah. Študentska oziroma posebna osebna olajšava ti pripada, ker imaš status študenta. Prav tako obstaja še splošna olajšava, do katere si upravičena le, če te starši ne uveljavljajo kot vzdrževanega družinskega člana. V kolikor te uveljavljajo, potem do nje nisi upravičena, oni pa zate dobijo olajšavo za družinskega člana. Olajšava pa pomeni, da se znesek olajšave odšteje od tvojega dohodka in ti tako zmanjšuje davčno osnovo.

Pa še zavarovanje: Po 26. letu si moraš sama urediti zavarovanje. Imaš tudi možnost biti zavarovana kot občan, če imaš v družini oziroma sama zelo nizke dohodke. Vse o tem si preberi tukaj.

Lepo te pozdravljam,
Jakob Gašperin
bouzs
PrispevekObjavljeno: Čet Jul 21, 2011, 2011b 20:07  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Jul 2011 19:57

Tudi jaz bi prosil za pomoč!

se davek in akontacija seštevata? Moj primer:

Sem star 26. let in sem v tem letu zaslužil že več kot 3500€ (prijavljen sem kot vzdrževan član). Bi to torej pomenilo da od zaslužka plačujem 10% plus 25% - 35%?

Če mi plačilo nakažejo v 10ih zneskih po 70€...bi to pomenilo, da mi odtegnejo le 10%?

hvala za odgovore:)
Nazaj na vrh
teaa
PrispevekObjavljeno: Pet Jul 22, 2011, 2011b 11:44  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Jul 2011 11:38

tudi mene čaka isto, aug bom stara 26 let, vendar imam status do oktobra oz mi ga bodo podaljšali za max 2 meseca ker sem na višji šoli... zanima me kako si ga lahko podaljšam oz ali je možen vpis na kako srednjo šolo da si status podaljšam in stem tudi delo preko študenta, hvala in lp, tea
Nazaj na vrh
simont
PrispevekObjavljeno: Tor Avg 09, 2011, 2011b 10:28  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Čet Feb 2011 21:11

Zdravo bouzs in teaa!

@bouzs

Davek in akontacija se ne seštevata. Akontacija je v naprej, med letom plačan davek. Ta v naprej plačan davek se lahko razlikuje od končno izračunanega davka. Če je bilo plačane akontacije več kot se naračuna davka, se ti del akontacije vrne. Če je bilo akontacije manj kot je dejansko davka, moraš plačati razliko do celotnega davka.

Če si delal preko študentske napotnice in glede na to, da te starši uveljavljajo kot vzdrževanega družinskega člana je v tvojem primeru davčna osnova tvoj letni zaslužek minus posebna osebna (t.i. študentska) olajšava (t.j. 3.143,57€). Od davčne osnove se odšteje 10% normiranih otroškov. Če davčna osnova ne presega 7.634,40€ se od neto davčne osnove v skladu s prvim davčnim razredom obračuna davek po davčni stopnji 16%.

Če je tako dobljen znesek višji kot med letom plačana akontacija boš moral doplačati razliko, sicer boš dobil akontacijo povrnjeno. Koliko akontacije plačaš med letom pravzaprav ni zelo bistveno; pomembno je koliko davka boš plačal.

@teaa

Obstaja možnost fiktivnega vpisa na izobraževalne programe po vseh drugih zakonih kot je Zakon o visokem strokovnem izobraževanju (saj se po tem zakonu izobražuješ trenutno). S fiktivnim vpisom po Zakonu o visokem šolstvu ali Zakonu o poklicnem in strokovnem izobraževanju si lahko pridobiš bodisi status študenta, bodisi status dijaka in si s tem pridobiš možnost dela prek študentskega servisa.

V primeru kakršnihkoli nadaljnjih vprašanj se lahko vedno obrneta na nas.

Za pravno svetovanje,
Simon
Zavod Študentska svetovalnica brezplačno pravno svetovanje v obliki prvega pravnega nasveta izvaja na podlagi projekta Aktivendrzavljan.si, v okviru dejavnosti za povečanje aktivnega državljanstva mladih, ki se financira iz Evropskega socialnega sklada.
Nazaj na vrh
analilea
PrispevekObjavljeno: Tor Avg 30, 2011, 2011b 9:18  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Avg 2011 9:13

Živjo,

imela bi eno vprašanje, marca sem bila stara 26 let, prejšnje leto sem se vpisala na eno višjo šolo, sedaj me zanima, če se ponovno lahko vpišem na kakšno drugo višjo šolo?

Ali če se vpišem na katerokoli šolo, lahko še delam preko študentskega servisa? Zgoraj sem prebrala nekaj v zvezi s fiktivnim vpisom. Kaj točno to pomeni?

Sicer ˝imam˝službo, vendar trenutno me še ne morejo zaposliti, zato bi morala vsaj še eno leto delati preko študentskega servisa, če se sploh da.

Hvala za odgovore.

LP
Nazaj na vrh
Silvija D
PrispevekObjavljeno: Tor Sep 06, 2011, 2011b 16:01  Odgovori s citatom
nekoč svetovalka, danes ... :)

Pridružen/-a: Sre Maj 2009 10:27

Pozdravljena,

Tako je – tudi na višji šoli imaš pravico do dveh rednih vpisov. Zato se lahko prepišeš na drugo višjo strokovno šolo. Jutri poteka elektronska prijava ob 16h!
Z vpisom boš pridobila status študenta, kar pomeni, da lahko še naprej delaš prek ŠS.

Vpis na izobraževanje odraslih pa zate ne pride v poštev, saj lahko pravice iz statusa udeleženca izobraževanja odraslih koristiš le do dopolnjenega 26. leta starosti.

Fiktivni vpis pa je pogovorni izraz za vpis le zaradi statusa.

Lep dan!
Nazaj na vrh
gregson
PrispevekObjavljeno: Pon Sep 12, 2011, 2011b 17:17  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Sep 2011 17:00

Na tej povezavi sem prebral:

Posebna osebna olajšava se prizna študentu, ki ima status (ni pavzer) in je star manj kot 26 let (prizna pa se tudi študentu, ki je starejši od 26 let, če se vpiše na študij najkasneje v letu, ko je dopolnil 26 let, in sicer za dodiplomski študij za dobo največ šest let od dneva vpisa in za podiplomski študij za največ štiri leta od dneva vpisa).

Če prav razumem (konkretni primer):

Aprila sem dopolnil 26 let. Sedaj oktobra se vpišem na višjo šolo.

Ker sem se vpisal v letu ko sem dopolnil 26 let, mi posebna osebna olajšava še pripada?

Kako je z omejitvijo nakazila (kjer se dohodnina ne akontira)? 400€ ali okoli 85€?

Do sedaj, ko sem bil vpisan pred 26. letom, sem brez akontacije prejemal nakazila do 400€.

Prosim tudi za potrditev tega: Do sedaj, ko sem bil vpisan pred 26. letom mi pripadajo olajšave:

- splošna olajšava rezidenta v višini 3.143,57 EUR
- posebna osebna olajšava v višini 3.143,57 EUR
- ter še: dodatna splošna olajšava 3.062,11 EUR (za zaslužek pod 10.342,80 EUR)

(starši me ne uveljavljajo kot vzdrževanega člana)

Se pravi sem lahko od 1.1.2011 do 30.9.2011 zaslužil okoli 9000€ brez, da bom plačal dohodnino?

V primeru, kot sem ga opisal zgoraj (da se bom vpisal na višjo šolo po 26. letu - vendar v istem letu) me zanima, kaj vse se zame kot študenta spremeni.

Hvala za vse odgovore!

Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Anya_c
PrispevekObjavljeno: Čet Sep 29, 2011, 2011b 19:01  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Sep 2011 18:53

Jakob je napisal/a:
Callista, lep pozdrav!

Akontacija dohodnine je vnaprej plačan davek, ki se ga pobira tako, da se vzame 25% od zneska, ki ga mesečno dobiš na račun, pred tem pa se znesku odšteje še 10% normiranih stroškov. Tako je dejansko od tvojega dohodka odbito 22,5% akontacije dohodnine. Do dopolnjenega 26. leta se akontacijo plačuje le, če je znesek višji od 400eur, natančneje, če je višji od 444eur, ker se tudi tu odšteje 10% normiranih stroškov. Po 26. letu pa se neodvisno od vpisa akontira dohodnino za vsakršen znesek, tudi nižji (zakonsko je predpisano, da se akontacija ne pobira, če je znesek manjši od 20eur, kar de facto pomeni, da če imaš nakazila, ki niso večja od 79,98eur, potem tudi po 26. letu akontacije ne plačuješ).

Bistveno za razumevanje je, da se nič ne spremeni pred in po 26. letu v zvezi s plačevanjem davka ali končnega izračuna. Akontacija je namreč le nek pavšal davka, ki ga plačuješ sproti, zato da ne plačaš na koncu naenkrat velike količine denarja. Domneva se, da do 26. leta in do zneskov 400eur posameznik ne bo presegel svojih davčnih olajšav in zato ne bo kot davčni zavezanec dolžan plačati nič davka. Po 26. letu se ta praesumptia (domneva) spremeni. Vendar pa še vedno, v kolikor ne presežeš davčnih olajšav, moraš zahtevati/dobiti nazaj plačan davek preko akontacije. Prav tako se na koncu leta izračuna (informativni izračun Davčnega urada Republike Slovenije) koliko si konkretno v številkah dolžna plačati davka. Če si dolžna določen znesek, pa si ga v celem letu z akontacijami že sproti pokrila, potem ti ni treba nič več. Če si plačala preveč, ti denar povrnejo, če pa premalo, pa moraš še doplačati.
Na kratko samo še o olajšavah. Študentska oziroma posebna osebna olajšava ti pripada, ker imaš status študenta. Prav tako obstaja še splošna olajšava, do katere si upravičena le, če te starši ne uveljavljajo kot vzdrževanega družinskega člana. V kolikor te uveljavljajo, potem do nje nisi upravičena, oni pa zate dobijo olajšavo za družinskega člana. Olajšava pa pomeni, da se znesek olajšave odšteje od tvojega dohodka in ti tako zmanjšuje davčno osnovo.

Pa še zavarovanje: Po 26. letu si moraš sama urediti zavarovanje. Imaš tudi možnost biti zavarovana kot občan, če imaš v družini oziroma sama zelo nizke dohodke. Vse o tem si preberi tukaj.

Lepo te pozdravljam,
Jakob Gašperin

Zanima me, če je to pravilen odgovor saj v zakonu piše:
113. člen (posebna osebna olajšava)

(3) Rezidentu, ki se izobražuje in ima status dijaka ali študenta, se do dopolnjenega 26. leta starosti prizna zmanjšanje davčne osnove od dohodka za opravljeno začasno ali občasno delo na podlagi napotnice pooblaščene organizacije ali Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, ki opravlja dejavnost posredovanja dela dijakom in študentom, v skladu s predpisi s področja zaposlovanja, v znesku, ki je enak znesku splošne olajšave iz 111. člena tega zakona. Navedena olajšava se prizna tudi osebi, ki izpolnjuje pogoje iz prejšnjega stavka in je starejša od 26 let, če se vpiše na študij do 26. leta starosti, in sicer za dodiplomski študij za dobo največ šest let od dneva vpisa in za podiplomski študij za največ štiri leta od dneva vpisa.

Torej če izpolnjuješ pogoje za posebno osebno olajšavo potem pride do akontacije dododnine če presežeš 400 eur:
AKONTACIJA DOHODNINE V LETU 2011

Akontacija dohodnine od zaslužkov študentov (ki izpolnjujejo pogoje za posebno osebno olajšavo), se ne izračuna in ne plača, če posamezen zaslužek ne presega 400 € (zaslužek na napotnico).

Za zneske višje od 400 € na napotnico se obračuna 25 % akontacija dohodnine (ali 22,5 % od davčne osnove).
To pomeni, da se 22,5 % akontacija dohodnine odvaja za vsak zaslužek:
- dijaka ali študenta, ki ne izpolnjuje pogojev za posebno osebno olajšavo
- dijaka ali študenta, ki je nerezident
ki je višji od 400 €.

Študenti in dijaki, ki ne izpolnjujejo pogojev za posebno osebno olajšavo so:
- študenti, ki so starejši od 26 let in je od njihovega vpisa minilo več kot 6 let na dodiplomski stopnji študija in več kot 4 leta na podiplomski stopnji študija
- študenti, ki so se na študij vpisali po 26. letu starosti

VIR: http://servis-trbovlje.si/portal/index.php?page=DOHODNINA

v sredini oktobra letos bom dopolnila 26 let, s 1.10 pa sem se vpisala na fakulteto - torej s 25 leti. Kakšen mesečen zaslužek lahko potem imam, da mi ne tržejo akontacije?A400 eur? Pomoje da, saj sem se vpisala s 25 in ne 26 letom.

Hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
Dalia
PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2011, 2011b 12:54  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Sre Apr 2009 11:16

Pozdravljena Anya_c!

Glede same akontacije dohodnine drži vse, kar je napisal Jakob. V omenjeni situaciji je razlika samo v odvajanju dohodnine po dopolnjenem 26. letu. Akontacija dohodnine je zgolj plačevanje dohodnine vnaprej. S tem torej že med letom delno poplačuješ pričakovano dohodnino.

Situacijo z odvajanjem akontacije dohodnine ti bom poskušala razložiti malce bolj preprosto: Smile
1.) Komu in kdaj se odvaja akontacija dohodnine?
Akontacija dohodnine se odvaja vsem, ki so upravičeni do posebne osebne olajšave, in sicer takrat, kadar njihova posamezna nakazila presegajo 400€ (tj. 444€ - 10% normiranih stroškov = 400€). Za posamezna nakazila, ki niso višja od 400€ se akontacija ne odvaja, kar pa še ne pomeni, da taki osebi na koncu leta dohodnine ne bo treba plačati.

Akontacija dohodnine se odvaja tudi vsem, ki niso upravičeni do posebne osebne olajšave, in sicer za vse zneske nad 88, 88 € (do tega zneska se akontacije ne odvaja, saj je po izračunu enaka 20€).

Odvajanje akontacije dohodnine je torej odvisno od tega ali oseba izpolnjuje pogoje za posebno osebno olajšave ter od višine posameznega nakazila.

2.) Ali se bo od tvojih nakazil odvajala akontacija dohodnine?
Najprej morava ugotoviti ali izpolnjuješ pogoje za posebno osebno olajšavo. Ta olajšave se (v višini splošne olajšave; za leto 2011 znaša 3.143,57€) dijakom in študentom za dohodke, prejete prek pooblaščenega študentskega servisa, prizna do dopolnjenega 26. leta starosti in tudi starejšim od 26 let, če se vpišejo na študij do 26. leta starosti, in sicer za dodiplomski študij za največ šest let od dneva vpisa in za podiplomski študij za največ štiri leta od dneva vpisa (ZDoh-2, člen 113/3).

Če izpolnjuješ zgornje pogoje, nama preostane še ugotavljanje višine mesečnega dohodka. Pri tem te želim opozoriti, da akontacija dohodnine ni odvisna od same višine mesečnega dohodka, ampak od posameznih nakazil. Posamezno nakazilo torej ne sme biti višje od 400€ (oz. 444€; glej zgoraj). Delodajalci oz. študentski servisi nakazila navadno razbijejo na več posameznih nakazil. Za primer: če boš na napotnico na mesec zaslužila 700€, bodo tvoj dohodek razbili na 400 in 300€, s tem pa ti ne bodo odvedli akontacije dohodnine.

Kakor pa sem omenila že zgoraj, sama izognitev odvajanju akontacije dohodnine ne pomeni, da ti na koncu ne bo potrebno plačati dohodnine. To samo pomeni, da morebitne dohodnine ne boš plačevala že med letom in jo boš zato plačala v celoti takrat, ko boš prejela izračun.

Prav tako tudi ni nujno, da bo moral dohodnino plačati nekdo, ki se mu je akontacija dohodnine odvajala že med letom. Če se bo izračunalo, da njegovi obdavčljivi dohodki niso presegli olajšav, ki mu pripadajo, se mu bo odvedena akontacija v celoti vrnila (treba je vložiti zahtevo).

Ali boš dohodnino morala plačati je torej v celoti odvisno od višine tvojih dohodkov ter olajšav, ki ti pripadajo (osebna, posebna osebna..). Dohodnina se izračuna po sledeči formuli:

Dohodek - 10% norm. stroški = X

X - višina olajšave (npr. posebna osebna) = Y (davčna osnova)

Y pomnožiš z določenim odstotkom (dohodninski razred, glede na višino davčne osnove) = dohodnina, ki jo moraš plačati.

Dohodnina je precej zakomplicirana reč, tako da se lahko z dodatnimi vprašanji vselej obrneš na nas oz. se dogovoriš za osebno svetovanje. Smile

Lep pozdrav,
Dalia
Zavod Študentska svetovalnica brezplačno pravno svetovanje v obliki prvega pravnega nasveta izvaja na podlagi projekta Aktivendrzavljan.si, v okviru dejavnosti za povečanje aktivnega državljanstva mladih, ki se financira iz Evropskega socialnega sklada.
Nazaj na vrh
kikla
PrispevekObjavljeno: Pet Jan 13, 2012, 2012b 11:14  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Nov 2010 13:41

Pozdravljeni!

Zanima me, ali mi bodo v mojem primeru akontirali dohodnino.

Novembra 2011 sem dopolnila 26 let. Na študij na Filozofski fakulteti sem se vpisala leta 2004 in tam sem imela status do septembra 2010. V študijskem letu 2010/2011 sem bila zaradi statusa vpisana na višjo šolo, letos (2011/2012) pa sem se prepisala na drugo višjo šolo. Stara sem torej 26 let, od prvega vpisa na študij je minilo več kot šest let, vendar sem se na drugi (oziroma tretji študij, saj sem se iz ene višje šole prepisala na drugo) vpisala šele to študijsko leto. Kako se torej to interpretira? Zdaj intenzivno iščem študentsko delo, zato me zanima, ali lahko pričakujem, da mi bodo trgali akontacijo dohodnine. Ne nameravam zaslužiti veliko, zato bi mi teh 22,5 % prišlo zelo prav že letos.

V upanju na odgovor vas lepo pozdravljam.
Nazaj na vrh
MatejRa
PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2012, 2012b 12:39  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Pon Nov 2011 16:42

Pozdravljena kikla!

O tvoji situaciji sem se pozanimal in poklical tudi na DURS. Zate je predvsem pomembno vprašanje ali ti pripada pravica do posebne osebne (t.i. študentske) olajšave ali ne.

Zakon o dohodnini v 113. členu pravi, da se posebna osebna olajšava prizna tudi osebi, ki izpolnjuje pogoje iz prejšnjega stavka (da se izobražuješ in imaš status študenta) in je starejša od 26 let, če se vpiše na študij do 26. leta starosti, in sicer za dodiplomski študij za dobo največ šest let od dneva vpisa in za podiplomski študij za največ štiri leta od dneva vpisa.

Zakon ne navaja od katerega vpisa se šteje doba šestih let (od prvega, drugega, tretjega itd. vpisa). Torej si do posebne osebne olajšave upravičena, saj si se na višjo šolo vpisala pred 26. letom starosti. To so mi zatrdili tudi na DURS-u.
Torej od sedaj naprej naslednjih 6 let, dokler boš imela status študenta, lahko delaš preko študentskega servisa in pripadala ti bo pravica do posebne osebne (študentske) olajšave, kar preprosto pomeni, da bo, kar se tiče študentskega dela, vse tako kot do sedaj.

Toliko zaenkrat iz moje strani, če pa boš imela dodatna vprašanja se ponovno obrni na nas!

Lep pozdrav,

Matej (pravno svetovanje)
Nazaj na vrh
oreo
PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2012, 2012b 20:08  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Jan 2012 20:03

2.) Ali se bo od tvojih nakazil odvajala akontacija dohodnine?
Najprej morava ugotoviti ali izpolnjuješ pogoje za posebno osebno olajšavo. Ta olajšave se (v višini splošne olajšave; za leto 2011 znaša 3.143,57€) dijakom in študentom za dohodke, prejete prek pooblaščenega študentskega servisa, prizna do dopolnjenega 26. leta starosti in tudi starejšim od 26 let, če se vpišejo na študij do 26. leta starosti, in sicer za dodiplomski študij za največ šest let od dneva vpisa in za podiplomski študij za največ štiri leta od dneva vpisa (ZDoh-2, člen 113/3).

Na 6 letni študij sem se vpisala leta 2004 in je zdaj osmo leto, ko še nisem zaključila. 26 let sem že dopolnila. Kaj to zame pomeni?

hvala
Nazaj na vrh
Jure_A
PrispevekObjavljeno: Čet Feb 02, 2012, 2012b 13:44  Odgovori s citatom
pravno svetovanje

Pridružen/-a: Tor Apr 2009 14:11

Zdravo oreo!

Glede na to, da si že DOPOLNILA 26 let prav tako pa je od tvojega vpisa ŽE minilo 6 let to pomeni, da NE izpolnjuješ pogojev za posebno osebno olajšavo oziroma študentsko olajšavo iz 113. člena Zakona o dohodnini 2, kar pomeni, da se ti pri računanju dohodninske obveznosti ne ta olajšava ne šteje več.

Posledično pa to tudi pomeni, da se ti bo od sedaj naprej v skaldu z določbami ZDoh-2 odvajala akontacija za vsako nakazilo preko študentskega servisa, ki bo višje od 88,88 EUR (za manjše zneske od 88,88 EUR se namreč akontacija ne odvaja).

Sem ti odgovoril na tvoje vprašanje ali te mogoče zanima še kaj? Če bi rada izvedela še kaj kar vprašaj.

Lep pozdrav in srečno Wink.
Nazaj na vrh
lealea789
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 21, 2012, 2012b 17:00  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Avg 2011 17:17

Pozdravljeni,

Oktobra sem se redno vpisala v 1. letnik Višješolskega programa Naravovastvo v Šolskem centru Šentjur. Aprila bom dopolnila 26. let. Do posebne olajšave sem verjetno upravičena, ker sem se vpisala pred dopolnjenim 26. letom? Zanima me, kako bo predvsem z dohodnino in kako naj mi delodajalec nakaže mesečni zaslužek. Ali je torej boljša varianta, da gre zaslužek na eno napotnico in se mi na mesečni ravni odvaja akontacija? Ali bi bilo bolj smiselno, da mi zaslužek razdeli po 80 € in se mi tako akontacija za dohodnino ne odvaja, vendar ali to pomeni, da bom morala na koncu leta plačati dohodnino cca 25% svojega letnega zaslužka?

Za odgovor se Vam v naprej zahvaljujem,
Lea
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 2
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Kazalo po Študentska svetovalnica forumu -> Delo preko študentskega servisa, druge oblike dela

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu