Panelna razprava "Duševno zdravje v Sloveniji: med sistemom in posameznikom"
V ponedeljek, 19. maja 2025 smo izvedli panelno razpravo"Duševno zdravje v Sloveniji: med sistemom in posameznikom".

Panelna razprava "Duševno zdravje v Sloveniji: med sistemom in posameznikom" je potekala na 19. maja 2025 na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Dogodek je bil organiziran s strani Študentske svetovalnice in Študentskega sveta FDV.
Ponudil je raznolike poglede in razmišljanja štirih sogovornikov: evropske poslanke Irene Joveve, psihoterapevta Damjana Hoste, predavatelja in pisatelja Damijana Janžekoviča ter direktorja Študentske svetovalnice, Klemna Perana.
V ospredju pogovora so bili sistemski izzivi duševnega zdravja v Sloveniji, predvsem dostopnost pomoči, kadrovska podhranjenost, stigma ter nepovezanost podpornih storitev. Panelisti so se strinjali, da kljub obstoječim programom veliko posameznikov – še posebej mladih – ostaja brez ustrezne in pravočasne podpore, kar poglablja stiske in zmanjšuje zaupanje v sistem.
Sklepno so panelisti izpostavili, da je treba pri urejanju področja duševnega zdravja preiti od simbolnih zavez k dejanskim sistemskim spremembam, ki vključujejo tako strokovno kot skupnostno podporo. Stigmatizacija duševnih težav in zasvojenosti ostaja ena največjih ovir za pravočasen dostop do pomoči, zato bi morala biti družbena in politična prioriteta ustvariti okolje, v katerem iskanje pomoči ni znak šibkosti, temveč poguma in zrelosti. Ob tem je bil večkrat izpostavljen tudi pomen razvijanja politik, ki temeljijo na podatkih, razumevanju tveganj in znanstveno utemeljenih pristopih, prilagojenih posamezniku.